Sadik Premtja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sadik Premtja (Gjorm, 1915 - Paris, 14 prill 1991) bashkëthemelues i Grupit Komunist të të Rinjve dhe të PKSH-së, akuzohet si fraksionist i shpëton pushkatimit duke u arratisur në Francë më 1944.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbaroi shkollën teknike amerikane në Tiranë. Prej datës 2 nëntor 1938 hyn në shërbim të shtetit si konduktor teknik, punë të cilën e kreu deri më 1942. Drejtues komunist i të Rinjve dhe themelues i Partisë Komuniste. U largua nga Shqipëria më 1944, pas sulmeve të vazhdueshme nga Enver Hoxha dhe emisarët jugosllavë Jetoi në Francë, vdes nëParis më 14 prill 1991[1].

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dervishi K., Lëvizja komuniste në vitet 1924-1944 dhe formimi i PKSH-së, Tiranë: 55, 2016. fq. 99. ISBN 978-9828-106-38-4

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.