Jump to content

Safari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Safari për shikimin e botës së egër në Sabi Sand Game Reserve, Afrika e Jugut

Safari është një udhëtim tokësor për të gjuajtur ose (në kohët më të fundit) për të vëzhguar kafshë të egra, veçanërisht në Afrikën lindore ose jugore. Veçanërisht pesë kafshë të mëdha të Afrikës - luani, leopardi, rinoceronti, elefanti dhe bualli i Kepit - formojnë një pjesë të rëndësishme të tregut të safarit, si për shikimin e jetës së egër ashtu edhe për gjueti të gjahut.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fjala safarisuahili do të thotë udhëtim, me prejardhje nga arabishtja سفر (safar) që ka të njëjtin kuptim.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1836 William Cornwallis Harris udhëhoqi një ekspeditë thjesht për të vëzhguar dhe regjistruar jetën e egër dhe peisazhet nga anëtarët e ekspeditës. Harris vendosi stilin safari të udhëtimit, duke filluar me një ngritje jo shumë të fuqishme në dritën e parë, një ditë energjike në këmbë, një pushim pasdite pastaj duke përfunduar me një darkë zyrtare dhe duke treguar histori në mbrëmje për pije dhe duhan. Aspekti i gjuetisë i lidhur tradicionalisht me safarin thuhet se e ka zanafillën në fillim të shekullit të 1-të në rajonin e Évora, Alentejo, ku fshatarët u mblodhën së bashku për të gjuajtur derra të egër dhe për të kërkuar tokën për bujqësi.

Firma e Newland & Tarlton Ltd (themeluar në vitin 1904) ishin pionierët e safarëve me çadra luksoze.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ In the Spirit of Roosevelt Arkivuar 21 janar 2021 tek Wayback Machine; Newland & Tarlton Ltd