Jump to content

Saint-Gaudens, Haute-Garonne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shën Gaudens
Sent Gaudenç (Ocitanisht)
Saint-Gaudens (Frëngjisht)
Collégiale
Collégiale
Stema Shën Gaudens
VendiFranca
Sipërfaqja
1
33.180 km2 (12.811 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
11.664
 • Dendësia350/km2 (910/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Saint-Gaudens ( shqiptimi frëngjisht: [sɛ̃ɡodɛ̃s] ; Ocitanisht: Sent-Gaudenç  ; Shqip: Shën Gaudensi ) është një komunë dhe një nënprefekturë e departamentit Haute-GaronneFrancën jugperëndimore.

Shën Gaudensi shtrihet në një lartësi prej 405 m në një parvaz me pamje nga lugina e Garonës. Komuna është me fytyrë nga Pirenejtë dhe është një udhëkryq natyror për rrugët midis Atlantikut dhe Mesdheut dhe midis Tuluzës dhe Luginës së AranitKatalonjë . Stacioni Saint-Gaudens ka lidhje hekurudhore me Tuluzën, Bajonën, Paun dhe Tarbesin.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shën Gaudensi ka qenë i banuar që nga kohërat e lashta (gjurmë të epokës së hekurit dhe të pushtimit romak) dhe fillimisht quhej Mas-Saint-Pierre, përpara se të merrte emrin e bariut të ri, Gaudens, i martirizuar nga visigotët në fund të shek. i 5-të sepse refuzoi të hiqte dorë nga besimi i tij.

Qyteti më vonë u zhvillua rreth kishës romaneske të shekullit të 11-të. Atij iu dha statuti i qytetit në 1202 dhe u bë kryeqyteti i zonës së Nébouzan, i mbrojtur nga mure të forta. Si një treg i rëndësishëm rajonal, Shën Gaudensi u bë kryeqyteti ekonomik i Comminges .

Qyteti u dëmtua nga forcat protestante nën liderin Montgomery në 1569 dhe u bë selia e Asamblesë Nébouzan pasi ra nën kontrollin e kurorës franceze në 1607. Emri u ndryshua shkurtimisht në "Mont-Unité" gjatë Revolucionit dhe zona më vonë u bë pjesë e departamentit Garonë e Epërme.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17934.000—    
18004.155+3.9%
18065.054+21.6%
18215.428+7.4%
18316.179+13.8%
18366.020−2.6%
18415.459−9.3%
18465.056−7.4%
18514.692−7.2%
18564.905+4.5%
18614.975+1.4%
18665.166+3.8%
18725.669+9.7%
18765.955+5.0%
18816.312+6.0%
18866.602+4.6%
18917.007+6.1%
18966.651−5.1%
19017.277+9.4%
19067.120−2.2%
19117.127+0.1%
19216.429−9.8%
19266.516+1.4%
19316.392−1.9%
19366.385−0.1%
19467.944+24.4%
19548.023+1.0%
196210.581+31.9%
196811.682+10.4%
197512.148+4.0%
198211.644−4.1%
199011.266−3.2%
199910.845−3.7%
200711.152+2.8%
201211.199+0.4%
201711.517+2.8%

Pamjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha e Saint-Pierre-et-Saint-Gaudens.

Kisha kolegjiale e Shën Pjetrit dhe Shën Gaudensit, me manastirin dhe shtëpinë e saj ishte një nga ndërtesat më të rëndësishme fetare në Comminges. Ajo ishte shtëpia e një kolegji të kanuneve të zakonshëm, një komunitet i themeluar nga peshkopi Bertrand. Kisha romaneske e shekullit të 11-të, e ndërtuar në planin tipik pirenejas si një bazilikë me një navë dhe dy rreshta, qëndron në vendin e një ndërtimi të mëparshëm. Ajo u zgjerua në shekujt XII dhe XIII me ndërtimin e manastirit dhe shtëpisë së kapitullit. Dera anësore veriore u shtua në shekullin e XVI-të.

Disa ndërtesa të larta janë kujtime të periudhës mesjetare të qytetit, me fasada të thjeshta, të cilave iu shtuan ballkone në fund të shekullit të XIX-të. Ndërtesa të tjera, duke përfshirë disa shtëpi të qytetit, datojnë në shekullin e XVIII-të dhe janë zbukuruar me gdhendje guri. Në Bulevardin Bepmale, fasadat me pamje nga Dielli, me pamje nga Pirenejtë, kanë ballkone dhe galeri deri në katet e tyre të fundit.

Marrëdhëniet ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shën Gaudensi është binjakëzuar me:

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]