Saint John (Kanada)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Saint John (kthjellim).


Saint John
City of Saint John, Ville de Saint John
—  qytet (city)  —
stema_figura
Pamje nga Saint John (Kanada)

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca New Brunswick – stema New Brunswick
Ndarja statistikore Kontea Saint John
Kryebashkiaku Ivan Court
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°16′50″V 66°04′34″P / 45.280556°V 66.076111°P / 45.280556; -66.076111 (Saint John)Koordinatat: 45°16′50″V 66°04′34″P / 45.280556°V 66.076111°P / 45.280556; -66.076111 (Saint John)
Lartësia 0-387 m (n.n.d)
Sipërfaqja 316,31 km2
Popullsia 68.043 banorë 2006
Dendësia 215,11 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-4
Prefiksi -506
Kodi Postar E2H to E2P
Vendndodhja
Saint John is located in Kanadaja
Saint John
Saint John
Saint John – harta_foto
www.saintjohn.ca/

Saint John është një qytet (city) në Provincën New Brunswick, Kanada. Komuna ka një sipërfaqe 316.31 km² dhe popullsi 68043 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në New Brunswick