Sakib Korkuti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sakib Korkuti (1884-1929), ka lindur në Travnik, Bosnje dhe Hercegovinë. Pas përfundimit të arsimit fillor dhe atij të mesëm, në vitin 1917, caktohet drejtor i Medreses së Qarkut në Sarajevë. Eshtë njëri nga themeluesit e Organizatës Myslimane Jugosllave (JMO), përfaqësues i partisë në kuvendin kombëtar, kryeredaktor i revistës "Drejtësia (Pravda)" dhe nga viti 1923 ishte shkurtimisht në kryesinë e Organizatës Myslimane Popullore Jugosllave - JMNO dhe redaktor në revistën "Irshada (Iršada)". Nga viti 1924 politikisht ishte joaktiv. Në vitin 1927 caktohet në detyrën e myftiut. [1]

Gjatë tërë jetës së tij, me sukses u angazhua në punën publicistike, dhe në këtë veprimtari konsiderohet si më i shquari nga Bosnja dhe Hercegovina, në gjysmën e parë të shekullit XX.[2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Banac, Ivo (2015). The National Question in Yugoslavia. Origins, History, Politics. Cornell University Press. ISBN 9781501701931. Marrë më shtator 24, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Nathalie, Clayer; Alexandre, Papas; Fliche, Benoit (2013). L'autorité religieuse et ses limites en terres d'islam. Approches historiques et anthropologiques. BRILL. fq. 119, 120, 121, 135, 274. ISBN 9004244565. Marrë më shtator 24, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)