Sakrifica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flijimi i kafshëve i ofruar së bashku me libacionin në Greqinë e Lashtë. Oinochoe me figurë të kuqe të papafingos, ca. 430–425 para Krishtit (Luvër).

Një sakrificë është ofrimi i pasurisë materiale ose i jetës së kafshëve ose njerëzve për një hyjni si një akt shlyerjeje ose adhurimi. Dëshmitë e sakrificës rituale të kafshëve janë parë të paktën që nga hebrenjtë dhe grekët e lashtë, dhe ndoshta ka ekzistuar edhe më parë. Dëshmitë e sakrificës njerëzore rituale mund të gjenden gjithashtu në të paktën qytetërimet parakolumbiane të Mesoamerikës, si dhe në qytetërimet evropiane. Shumë fe të shumta sot praktikojnë shumëllojshmëri sakrificash rituale jo-njerëzore.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]