Saksonia e Ulët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flamuri zyrtar
Flag of Lower Saxony.svg
Flamuri shtetëror Emblema
Flag of Lower Saxony.svg Coat of arms of Lower Saxony.svg
Statistika
Kryeqyteti: Hannover
Hapësira: 47.624,22 km²
banorë: 7.996.942 (31. Qërshor 2006)
Dendësija e popullsisë: 168 Banorë në km²
Website: Niedersachsen
ISO 3166-2: DE-NI
Politika
Kryeministri: David McAllister (CDU)
Partia në pushtet: Në koalicion CDU dhe FDP
Harta
Deutschland Lage von Niedersachsen.svg


Niedersachsen sqt.Niderzaksen, shqip Saksonia e ulët, shtrihet në pjesën veriperëndimore të Gjermanisë. Për nga sipërfaqja ndodhet në vendin e dytë pas Bayernit sqt.Bajern. Kryeqyteti është Hannover, shqip Hanoveri.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimimi
Sporti

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]