Sakura Haruno

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Sakura Haruno është një personazh fiktiv në manga dhe anime Naruto dhe Naruto Shippuuden. Sakura është një kunoichi (shinobi femërorë) nga Konohagakure.

Përshkrimi i personazhit[redakto | redakto tekstin burimor]

Sakura është e dashuruar në Sasuke, kurse Naruto është i dashuruar në Sakuren e gjithashtu që Sakura nuk e pelqen fare por nganjëherë edhe e perkrah. Sakura është një vajzë me floke ngjyre roze të shkurtra, por pasi mori vesh qe Sasukes i pelqenj vajzat me floke te gjate i rriti por, u detyrua ti prese për ta shpetuar Rock Lee, Sasuken dhe Naruton. Ajo vesh gjithmonë një fustan ngjyrë të kuq me nje rreth mbrapa lart dhe nje para posht. Sakura zihet gjithëmonë me nje vajze qe quhet Ino për Sasuken,por Sakura është më fatlume se Ino për arsye se e ka Sasuken në grup kurse Ino vuan për të.Poashtu Sakura është një mjeke e talentuar edhe pse Ino mundohet t'ia kaloj Tsunade prap mendon se Sakura është më e mira.Ajo ndryshe quhet edhe si Tsunadja e dyte nga shum njerez atë e duan edhe shum djem sepse është shum e bukur.Por kur të rritet ajo do ti ndryshoj pak rrobat.


Ajo ka lindur më 28 mars. Kur ajo është e vogel apo e mesme eshte 12-13 vjeqe por kur bëhet Shippuden eshte 15-16 vjeqe dhe shum e fuqishme. Por,gj.th.sh nuk duhet harruar se ajo shkon në shum misione gati në të gjitha perveq që është mjeke dhe e fuqishme e ka edhe rolin kyesor.Në fillim të serisë, Sakura ka një entuziazëm të thellë për Uchiha Sasuke, kryesisht në pamjen e tij të mirë, "qasje të freskët" dhe talentin e tij të paanë. Për shkak të kësaj, në paraqitjet e tyre të parë, është i përkushtuar për Sakura duke u përpjekur për të fituar dashurinë e tij. Si histori përparon dhe fillon për të shpenzuar më shumë kohë me Sasuke, si një shok grupi, Sakura zhvillon një shqetësim se disa ditë ai do të linte fshatin e fshehur Konoha në kërkim të pushtetit. Kur u vjen frika e vërtetë në fund të pjesës së parë, Sakura bën gjithçka që ajo mund të ndalojë shkuarjen e Sasuke, por nuk ka asnjë shans. Që atëherë, Sakura bën objektivin e saj kryesor për të gjetur Sasuke, e cila bëhet një element përsëritur në rolin e saj në vazhdim. Edhe pse ende kujdeset për mirëqenien e tyre, dhe të mos lejojë të tjerët të fyejnë, Sakura është e gatshëme për të sulmuar në qoftë se ai nuk dëshiron të kthehet në Konoha. Marrëdhënia e Sakura me Naruto , si, po ndryshon në rrjedhën e seri.Herën e parë ata ishin së bashku,Sakura kishte ndjerë se Naruto "ishte një idiot i cili qëllimisht u përpoqën të shkatërrojnë jetën e saj." Që historia përparon vazhdimisht, Naruto tregon vlerën e tij si një ninja, si dhe përkushtimin e tij për shokët e tij Sakura e kupton se perceptimet e saj fillestare të tij ishin të gabuara. Për më tepër,Sakura banon një "Inner", një manifestim i emocioneve të tyre të brendshme. Përveç lehtësim komik, Sakura Inner përfaqëson mendimin aktual mbi gjërat, kur duket se diçka e kundërt është treguar.Në anketat e ndryshme në popullaritetin e karaktereve të bëra nga kritikat japoneze Shukan kërcejnë Shonen, Sakura ka ardhur shpesh në dhjetë të lartë dhe arriti në pesë të lartë një herë. Megjithatë, marrë dymbëdhjetë në sondazhin më të fundit. Gjithashtu janë liruar për shitje artikuj të ndryshëm të mallrave me imazhin e Sakura, duke përfshirë kukulla pelushi, të dy me paraqitjen e tij në të parë dhe në pjesën e dytë. Publikimet Disa nga manga, anime, video games dhe mediat tjera të lidhura kanë dhënë lëvdata për karakterin Sakura së. Disa reviewers të IGN komentoi se të gjitha Animes Mangas dhe të përfitojnë nga prania e një karakteri të fortë femëror, dhe në këtë rast seri Sakura Naruto. Përveç kësaj, reviewers GameSpot vuri në dukje se Sakura kishin qenë përdorur në seri si "një formë e lehtësim" .10 Ndërsa komik TYRE Shqyrtime anime vuri në dukje se Sakura është një karakter i një manga Shonen që shërbeu si një interes dashuri për protagonista.9 Por Moure Dani nga Music Mania, mendonin se karakteri është edhe "interesant për Naruto seri", pasi me Dallimet me kolegët ndihmon të balancuar "7 ekip". Lajmet Anime Rrjeti recensues, Casey Brienza vlerësoi ndryshimet në personalitetin e Sakura Naruto: Shippuden në për të qenë disa nga më të zhvilluara, duke u bërë më e fortë se në pjesën e parë të seri, e cila ishte dukshëm më e dobët sesa Naruto dhe Sasuke. Falë këtyre ndryshimeve, karakteri mund të marrë një rol periodik në historia.Mayormente marrë lëvdata për takimet e tij me Sasori dhe Sasuke, për shkak të aftësive të tij të luftuar dhe reagimet pjekur, respektivisht. Rrëfimi i dashurisë për Sakura Naruto deri në kapitujt më vonë u konsiderua si një nga më thellë në komplot të lojës, duke krijuar konfuzion si në qoftë se ai me të vërtetë i pëlqen Naruto ose thjesht duan për të ndaluar vuajtjet e tyre. Ajo gjithashtu ka pyet se çfarë qëllimet e tyre të vërteta për Sasuke, i cili ka bërë një kriminel i rrezikshëm.Por,mendimi përfundimtar është se Sakura është shum e bukur e fuqishme dhe bëhet e fortë sa Sasuke dhe Naruto.