Sal Khan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Salman Khan
Salman Khan TED 2011.jpg
Khan duke folur në një konferencë TED në vitin 2011
Lindi më (1976-10-11) 11 Tetor 1976 (44 vjeç)
Vendlindja Metairie, Louisiana, SHBA
Shkolla e kryer Massachusetts Institute of Technology
Harvard University
Profesioni Mësues,
Shefi Ekzekutiv i Khan Academy,
Themeluesi i Khan Lab School
Bashkëshortja Umaima Marvi

Salman "Sal" Khan (lindur më 11 Tetor, 1976) është një mësues dhe matematicien amerikan i cili themeloi Khan Academy, një platformë falas edukative online dhe një organizatë me të cilën ka prodhuar mbi 6,500 leksione në formë videoje duke shpjeguar një gamë të gjerë lëndësh akademike, me fokusin fillestar në matematikë dhe shkenca.[1] Ai është gjithashtu dhe themeluesi i Khan Lab School.

Përditësuar më Dhjetor të vitit 2019, kanali në YouTube i Khan Academy ka mbi 5.2 milion abonues dhe videot e kanalit janë parë më shumë se 1.6 miliard herë. Në vitin 2012, revista Time përfshiu Salman Khan në listën vjetore të 100 personave me më shumë ndikim në botë.[2] Në të njëjtin vit, revista Forbes vendosi Khan në kopertinë me artikullin "Mundësia $1 Trilion" ($1 Trillion Opportunity)."[3]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Khan është i martuar me doktoreshën Umaima Marvi. Çifti jeton me femijët në Mountain View, Kaliforni.[4][5][6]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "'From YouTube Pioneer Sal Khan, A School with Real Classrooms". NPR. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Salman Khan – Time 100". Time. 18 prill 2012. Marrë më prill 22, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "$1 Trillion Opportunity". Forbes. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Education 2.0: The Khan Academy". Dawn. 26 prill 2011. Marrë më nëntor 6, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Meet Sal Khan, Khan Academy". jointventure.org. Marrë më gusht 28, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Salman Khan – Educator". Biography. Marrë më gusht 28, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)