Salvatore Riina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Corleone i njohur me nofkat si Bisha, Padrino, etj... ishte bosi i mafias siciliane, ka lindur më 16 nëntor 1930Corleone dhe vdiq më 17 nëntor 2017 në Parma të Italisë ai është përgjegjës i shumë krime në Sicili e Itali dhe krime të shumta dhe të rënda ky njeri ngjalli terror në gjithë Sicilinë dhe në Itali ai kishte prejardhje nga një familje e varfër e cila u bë mit në gjithë botën si familja mafioze Corleone[1].

Ai njihet për vrasjen e krerëve të Policise se Anti- Droges të Italisë si Giovanni Falcone dhe Paulo Borsellino në vitin 1992[2] dhe për vrasjen e Gjeneralit te karabinerve Carlo Alberto Dalla Chiesa në vitin 1982 dhe për shumë krime të ndryshme si kontrabandim me armë, drogë trafikim me qeniet njerëzore dhe krime të ndryshme, për eliminimin e ish partnereve të tij në krim për te arritur fuqi në Mafian siciliane e cila quhej Cosa Nostra.

Toto Rina

Fëmijëria dhe rinia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Toto Rina lindi në Corleone të Sicilisë në një familje te varfër për te shmangur varfrin ai ju fut kriminalitet dhe si një 19 vjeçar ishte mjaft inteligjent dhe ishte përfshire ne krime për shkak te kushteve nuk kishte vazhduar shkollimin dhe këto ishin arsyet pse ai ju fut kriminalitetit qysh ne adoleshencë.

1943 babai i tij Xhovani Rinna vdes nga një bombë e hedhur nga qielli ai mbeti pa baba në moshën 13 vjeçare ai humbi dhe anëtarë te familjes gjatë Luftës së Dytë Botërore ai kishte vetëm një lodër kujtim nga babai i tij një motor lodër me kurdisje, ai u ballafaqua me shumë vështirësi shpirtërore dhe ekonomike ishte plagosur nga një granatë por ai arriti ti mbijetoj. Kur arriti moshën 18 vjeçare ishte i përfshire në sherre dhe prapësi si vjedheje te bagëtive, sendeve. Ne vitin 1949 bashkohet me Luciano Liggio me te cilin u përfshi ne krime monstruoze dhe u be anëtar i mafias.

Familja e tij merrej me bujqësi dhe kishte disa toka te pakta ku punonin, por tokat e tyre u helmuan kur ne artat e tyra ranë bomba te cilat mbartnin një lloj metali helmues, Toto dhe anëtaret e tij te familjes nuk kishin me çfarë te punonin token, disa nga anëtaret e kësaj familje ikën nga Sicilia dhe shkonin te punonin jashtë Corleone-es në Catania apo Palermo ndërsa Toto ju fut kriminalitetit dhe arriti majat e tij duke u bërë njeriu me i frikshem në Itali.

Përfshirja ne Krime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai morri pjesë në krime nga mosha 19 vjeçare ne grabitje,vrasje dhe kontrabandime ne vitin 1950 ne morri pjese ne krime dhe u arrestua një Gjykate ne Palermo e dënoi me 12 vite burg për grabitje dhe shtije e pa autorizuar e armeve dhe lendeve te ndaluara por për çudi ai lirohet nga burgu 1956 ku dhe me pas filloi krimet me mafian si anëtar i saj ku be një individ shumë i dalluar dhe si me Sadisti me oportunisti dhe i pa meshirshmi dhe si anetar shumë i rrezikshëm aji beri një plan për vrasjen e shefit te tij ku dhe pati sukses për tu ngjitur sa me lartë më hierarkinë e mafies,ai beri një aleancë me anëtarët dhe bashkëpunëtor si Luciano Liggio, Bernardo Provenzano ata merreshin edhe me kontrabandimin e mishit qe ishte i therur nga bagetit e vjedhura vazhdoi vrasjet ne ke do qe urdhëroni bosat ku dhe siguroi një vend në hierarkinë e Mafia-së ai u pasi shumë vizionar në krim dhe thoshte unë do të shkojë përtej Cosa Nostra-së ishte i përfshir ne prostucionin e pa ligjishëm ne kumarin ilegal te asj kohe krijoi shumë aleat te cilët u bën aktërt kryesor për arritjen e majeve në mafia.

Ne karrierën e tij si Gangster Toto Rina vrau shumë njerëz qysh ne fillet e para te mafias ne Sicili madje ne këdo qe donin Bosat tij ky njeri si mobster ngjalli frike për rreth tij dhe fitoi respekt me anë te brutalitetit dhe dhunës ai ishte ri arrestuar ne Corleone por u lirua me kusht dhe filloi përsëri karrierën si vrasës dhe gangster ai shiste drogë, armë, mish te kontrabanduar dhe drithra te vjedhura ne fshatrat e Sicilisë ishte njeri gjakftohtë i paparashkuesh deri ne vitin 1958 shërbue ne mafia si anëtar dhe gangster, mobster.

Salvatore Riina ID karta e Salvatore Rina-s

Ngritja ne Fuqi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Michele Navara Bosi i Toto Riinas dhe i Mafia-s Corleone u qellua me armë dhe u plagos rënd në vitin 1958 dhe me pas vdiq vrasjen e tij e kishin planifikuar Salvatore Riina, Bernardo Provenzano, Luciano Leggio te cilët morën nën kontroll mafian dhe quajtën veten Corleonese qe do te thotë Koleronezt disa tallnin mafian e Corleones duke quajtur një mafia fshatare. Rinna ekzekutoi ata qe ende ishin besnik Michele Navaras dhe ne vitet 60 vrasjet ne Palermo u shtuan ndjeshëm dhe shkalla e krimit u rrith dhe u zgjura duke përfshirë gjithë Sicilinë autoritet dukeshin si te pa afta per ta parandaluar krimin.

Persëri ne vitin 1969 Toto Rinna u arrestua për vrasje. Një nga bosat e Mafias Siciliane akuzohej për vrasje dhe kontrabandë me heroinë, kokaninë dhe lloje te ndryshme drogash por ne 4 muaj burgosje ai lirohet ne mungesë provash dhe ne mos dhenie te deshmive thuhet se dëshmitarët nuk dhanë dëshmi per shkak te kërcënimeve nga mafia, nëse do te dëshmonin ateherë atyre i priste vdekja.

Por prokurori ngriti një aktakuzë ne vitin 1970 kundër Salavatore Rinnas për kërcenim Rinna qëndroi 2 vite i fshehur nga polica sepse nëse kapej rrezikohej te dënohej me 15 vite burg dhe akuzat ndaj tij ishin shtuar për vrasjën e 3 personave ne vitin 1968 por polica nuk po arrinte ta arrestonte Toto Rinnen.

Një godite ju erdhi nga dora e ligjit qe mendohej se do ta dobësonte mafian e Corleone-s kur ne vitin 1974 Policia arrestoi një nga shefat Cosa Nostra-s Luciano Leggio dhe ai akuzohej për vrasjen e Michele Navara ne vitin 1958 pas burgosjes se tij Salvatarore Toto Rinna morri kontrollin e Mafias dhe u bë përgjegjës për shumë vrasje ne Palermo.

Toto Rinna forcoj Mafian ku arriti ta shtonte kontrabandën me lënd narkotike në vitet 70 mafia e tij arriti kulmet duke grumbulluar miliona dollar nga shitjet e Kokainës, Heroinës dhe kontrabandimit me armë, prostitucionit,bixhozit dhe investimeve te jashtë ligjme dhe falsifikime te parave, duhanit, mishit.

Kur Mafia ra ne duar e Toto Rinës u rrit terrori, u vranë shumë policë e politikanë dhe vdiqën shumë njerëz.

Bizneset e flliqta dhe pastrimi i parave u rriten në shkallë të gjer qe përfshiu Kalabrinë, Sicilinë, Napolin po thuajse në gjithë Italinë mafia Koza Nostra u bë rivale me mafian Gomora me te cilën filloi lufta e mafiave për territor dhe kontrabandë me drogë dhe për punë të tjera te fëlliqura dhe partneriteti në Krim.

Ne Sicili njihej si bosi i bosave Totto Rinna ''Corleone'' dhe te gjithë kishin frik se ishte një nga bosat me brutal ne Itali dhe shumë e quajtën si Bisha apo Përbindëshi ai gjeti një partneritet me disa bosa te krimeve në gjithë Italinë si Giuseppe Calò e shumë figura te shquara.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]