Salvatore Schillaci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Salvatore Schillaci
Salvatore Schillaci.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotë Salvatore Schillaci
Data e lindjes (1964-12-01) 1 Dhjetor 1964 (53 vjeç)
Vendi i lindjes Palermo, Itali
Gjatësia 1,75 m (5 ft 9 in)
Pozita ne fushë Sulmues
Kariera në rini
1981 AMAT Palermo
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1982–1989 Messina 219 (61)
1989–1992 Juventus 90 (26)
1992–1994 Internazionale 30 (11)
1994–1997 Júbilo Iwata 78 (56)
Gjithsej 417 (154)
Ekipi kombëtar
1989 Italia U–21 1 (0)
1990–1991 Italia 16 (7)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 09:32, 6 Mars 2007 (UTC).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 09:32, 6 Mars 2007 (UTC)

Salvatore Schillaci (Italisht:salvaˈtore skilˈlatʃi; lindur më 1 dhjetor 1964), njohur edhe me pseudonimin Totò, është një ish futbollist italian. Gjatë karrierës së tij, ai ka lutjur me klubin italiane Messina (1982–1989), Juventus (1989–1992), Internazionale (1992–1994) dhe Júbilo Iwata (1994–1997).

Në nivel ndërkombëtarë ai ishte superylli i Kupës së Botës 1990. Duke luajtur si zëvëndësues në ndeshjen e parë të Italisë, Schillaci arriti të shënojë gjashtë Gola gjatë turnamentit, duke fituar Këpucën e Artë si golashënuesi më i mirë i turnamentit, duke fituar Topin e Artë si lojtari më i mirë i turmanentit duke lënë mbrapa Lothar Matthäus dhe Diego Maradona respektivisht të dytët dhe të tretët [1]. Një kampion italian në garat me kuaj (shiko Schillaci) u emërua pas performancave të tij në Kupën e Botës 1990 [2].

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Salvatore Schillaci Statistics FIFA. Retrieved 25 janar 2010.
  2. ^ "World Cup Stories: When 'Toto' Schillaci's stare was the star". BBC. Retrieved 6 qershor 2014.