Samsung Engineering & Construction

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Samsung C&T Corporation
Samseong Mulsan
삼성물산
LlojiPublike
IndustriaNdërtim
Tregëti
Themeluar në1938
ThemeluesiLee Byung-chul
Zyrat qendroreSamsung Town, Seul, Koreja e Jugut
Zona e shërbimit
Botërore
Njerëzit kyç
Jung, YeonJoo: President & CEO,(Grupi i ndërtimit)
Kim, Shin: President & CEO, (Grupi i investimeve dhe tregëtisë)
OwnerSamsung Group
Numri i punëtorëve
7,291 (+2,427 punojne jasht koresë)
PrindiSamsung Group
Faqja e internetitwww.samsungcnt.com

Samsung C&T Corporation (më parë Samsung Corporation) (Gjuha Koreane: 삼성물산, Hanja: 三星物産), hapur në vitin 1938, është origjina e Samsung Group dhe tashme konsiston në Grupi Ndërtimor and Grupi i Investimeve dhe i Tregëtisë. Kompanisë iu ndryshua emri nga Samsung CorporationSamsung C&T Corporation në 2007. Kompania dallohet për ndërtimin e disa qiellgërvishtësve si: Burj Khalifa, Petronas Twin Towers, Taipei 101