Jump to content

San Antonio Spurs

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

San Antonio Spurs është një ekip basketbolli profesionist i qytetin te San Antonio, Texas. Ata luajnë ne Shoqatën Kombëtare te Basketbollit (NBA). San Antonio Spurs ka fituar 5 kampionate, me shume se çdo ekip tjetër përvec Boston Celtics, Los Angeles Lakers dhe Chicago Bulls. Rekordi perfekt i finaleve te San Antonio Spurs kalohet vetëm nga Chicago Bulls. Ne 33 sezonet e tyre te NBA, qe nga 1976-1977, Spurs kanë fituar 17 tituj divizioni, qe i bën Spursat ekipin me me shume tituj divizione ne 33 vjet. Spurs kane marre pjese ne playoff 19 here nga 20 sezonet e shkuara dhe nuk kane munguar ne to qe prej 12 sezonesh qe kur Tim Duncan erdhi tek Spurs ne vitin 1997.

Trajner
Gregg Popovich

Formacioni 2009-10

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • DeJuan Blair
 • Keith Bogans
 • Matt Bonner
 • Tim Duncan
 • Michael Finley
 • Manu Ginobili
 • Malik Hairston
 • Marcus Haislip
 • George Hill
 • RichardJefferson
 • Ian Mahinmi
 • Roger Mason Jr.
 • Antonio McDyess
 • Tony Parker
 • Theo Ratliff