San Bernardino(Qafë mali)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

San Bernardino (Qafë mali) 2066 metra e lartësi mbidetare është një vendkalim lartë malore në Alpet zvicerane që lidh kantini Graubünden dhe Ticino . Gjendet në anën lindore të Alpeve .Kjo qafë mali paraqet edhe kufirine ghuhës italo-gjermane dheujëmbledhësin në mes të pellgut të lumit Po dhe pellgut të lumit Rhein.

shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]