San Roque, Cádiz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


San Roque
Komunë
noform
View of San Roque at dusk showing Gibraltar in the background.
Stema_figuraBandera de San Roque.svg
Vendndodhja
San Roque is located in Spanjë
San Roque
San Roque

Koordinatat: 36°12′35″V 5°23′4″P / 36.20972°V 5.38444°P / 36.20972; -5.38444

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Cádiz
Qarku Campo de Gibraltar
Kryetari i Bashkisë Juan Carlos Ruiz Boix
Partia PSOE
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 146.88 km2
Lartësia 108 m (m.n.d.)
Popullsia 29249 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 21 May 1706
Vendasit Sanroqueño/a
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 11360 (San Roque casco) 11310 (Sotogrande) 11311 (Guadiaro y Pueblo Nuevo de Guadiaro) 11312 (Torreguadiaro, San Diego y San Enrique de Guadiaro) 11313 (Puente Mayorga) 11314 (Campamento) 11368 (Estación de San Roque) 11369 (Carteia, Guadarranque, Miraflores y Taraguilla)
Prefiksi (+34) 956 78 XX XX
Koordinatat 36° 12′ 35″ Veri

5° 23′ 4″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.sanroque.es


San Roque është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Campo de Gibraltar, të provincës Cádiz, në Andalusia. San Roque ka 29249 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 146.88 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]