Santander, Spanjë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Santander
Komunë
noform
Stema_figuraSantander.svg
Vendndodhja
Santander is located in Spanjë
Santander
Santander

Koordinatat: 43°27′46″V 3°48′18″P / 43.46278°V 3.80500°P / 43.46278; -3.80500

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Cantabria
Provinca Cantabria
Qarku Bay of Santander
Kryetari i Bashkisë Íñigo de la Serna (2007)
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 35 km2
Lartësia 15 m (m.n.d.)
Popullsia 178,465 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 26 BC, as Portus Victoriae Iuliobrigensium 9 January 1755, granting the title of city
Vendasit Santanderino/a, santanderense, pejino/a, chani
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 39001-39012
Koordinatat 43° 27′ 46″ Veri

3° 48′ 18″ Perëndim

Faqja Zyrtare portal.ayto-santander.es


Santander është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Bay of Santander, të provincës Cantabria, në Cantabria. Santander ka 178,465 banorë (2013), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 35 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]