Sarma me lakër të bardhë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sarma me lakër boshnjakë i mbushur me oriz me domate dhe salcë viçi

Sarma me lakër të bardhë është një pjatë e përbërë nga gjethe lakre të gatuara të mbështjella me një shumëllojshmëri mbushjesh.

Është e zakonshme për kuzhinat e Ballkanike, Evropës Qendrore, Veriore dhe Lindore, Turqisë, Armenisë, Azerbajxhanit, Gjeorgjisë dhe Iranit, si dhe Azisë Perëndimore dhe Kinës Veriore. Mbushjet e mishit janë tradicionale në Evropë, dhe përfshijnë mish të lopës, deles ose derrit të kalitur me hudhër, qepë dhe erëza. Kokrra të tilla si orizi dhe elbi, kërpudhat dhe perimet shpesh përfshihen gjithashtu. Gjethet e lakrës së fermentuar përdoren për mbështjellës, veçanërisht në Evropën juglindore. Në Azi, mund të përdoren gjithashtu ushqim deti, tofu dhe kërpudha shiitake. Lakra kineze shpesh përdoret si mbështjellës.

Gjethet e lakrës janë të mbushura, të cilat më pas piqen, ziejnë, ose zihen në avull në një tenxhere të mbuluar dhe zakonisht hahen të ngrohta, të shoqëruara shpesh me një salcë. Salca ndryshon gjerësisht nga kuzhina. Në Suedi dhe nganjëherë në Finlandë, lakra e mbushur shërbehet me reçel belushi, e cila është edhe e ëmbël, edhe e butë. Në Evropën Lindore, salcat domatesh ose salcë kosi të thjeshtë janë tipike. Në Liban, lakra është e mbushur me oriz dhe mish të grirë dhe mbështjellë vetëm në madhësinë e një cigareje. Zakonisht shërbehet me një pjatë anësore me kos dhe një lloj vaj limoni vinaigrette dhe ulliri të kalitur me hudhër dhe nenexhik të tharë.