Saskatchewan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Saskatchewan (kthjellim).


Saskatchewan
—  provincë  —
Motoja Stampa:La Multis e gentibus vires
stema_figuraFlag of Saskatchewan.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Kryeqëndra Regina
Gjuha zyrtare Anglisht (de facto); Frëngjisht (të tjera zyrtare); Cree
Guvernatori Gordon Barnhart zgjedhur më 1 gusht 2006
Statistika dhe Territori
Koordinatat 50°27′17″V 104°36′24″P / 50.45472°V 104.60667°P / 50.45472; -104.60667 (Saskatchewan)Koordinatat: 50°27′17″V 104°36′24″P / 50.45472°V 104.60667°P / 50.45472; -104.60667 (Saskatchewan)
Sipërfaqja 651.900 km2
Popullsia 1.023.810 banorë 2009"Canada's population estimates: Table 2 Quarterly demographic estimates" (në anglisht). Statistics Canada. Marrë më 26 mars 2009.
Dendësia 1,57 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 1 shtator 1905
Zona Kohore UTC-6
Kodi Postar S (prefiksi)
SK (kodi)
www.gov.sk.ca/

Saskatchewan është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 651900 km² dhe popullsi 1023810 banorë.[1] dhe është themeluar më 1 shtator 1905. Regina është kryeqëndra e provincës.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në