Sasuke Uchiha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sasuke Uchiha
Personazh nga Naruto, Boruto: Naruto Next Generations
Cosplay i Sasuke Uchiha
Paraqitja e parëNaruto kapitulli 3: Hyr Sasuke! (1999)
Krijuar ngaMasashi Kishimoto
Dubluar ngaNoriaki Sugiyama
Informacione
FamiljaFugaku (Baba)
Mikoto (Nënë)
Itachi Uchiha (vëlla)
Sakura Uchiha (grua)
Sarada Uchiha (vajzë)

Sasuke Uchiha është një personazh fiktivmanga dhe anime Naruto e krijuar nga Masashi Kishimoto. Ai është një nga anëtarët e fundit të mbijetuar të fisit Uchiha të Konohagakure. Pasi vëllai i tij i madh, Itachi, masakroi fisin e tyre, Sasuke e bëri atë misionin e tij në jetë për t'u hakmarrë ndaj tyre duke vrarë Itachin. Ai është shtuar në skuadra 7 pasi të bëhet një ninxha dhe, përmes konkurrencës me rivalin dhe mikun e tij më të mirë, Naruto Uzumaki, Sasuke fillon të zhvillojë aftësitë e tij. I pakënaqur me përparimin e tij, ai largohet nga Konoha në mënyrë që të mund të fitojë forcën e nevojshme për të saktësuar hakmarrjen e tij. Vitet e tij për të kërkuar hakmarrje dhe veprimet e tij që pasuan bëhen gjithnjë e më të kërkuara, joracionale dhe e izolojnë atë nga të tjerët, duke bërë që ai të markohet si një kriminel ndërkombëtar. Pasi mësoi të vërtetën e sakrificës së vëllait të tij, duke provuar më vonë instrument në përfundimin e Luftës së Katërt Botërore Shinobi, dhe duke u shpenguar për fat të mirë nga Naruto, Sasuke vendos të kthehet në Konoha dhe t'i kushtojë jetën e tij për të ndihmuar në mbrojtjen e fshatit dhe banorëve të tij, duke u referuar si "Kage Mbështetëse" (支 う 影, Sasaukage, që do të thotë fjalë për fjalë: Hije Mbështetëse).

Sasuke shfaqet në disa nga filmat artistikë të serialeve dhe media të ngjashme, duke përfshirë video lojëra, video animacione origjinale (OVAs), dhe Boruto: Naruto the Movie (2015) dhe vazhdimin e saj manga, Boruto: Naruto Next Generations (2016), in të cilën ai është përshkruar si vigjilent që mbështet fshatin e tij dhe mentor i djalit të Narutos Boruto Uzumaki.

Përshkrimi i personazhit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sasuke ishte një gjeni i fortë në pjesën e parë. Ai vjen nga klani i famshëm i uchihave. Ai urren vëllain e tij dhe kërkon ta vrasë atë sepse vëllai i Sasukes vrau klanin e uchihave dhe më vonë u bashkua me një organizatë kriminele Akatsuki. Atë e pëlqejnë shumë vajzat si Ino, Sakura, etj, ai në çdo mision ka mbrojtur shokët e tij të skuadrës Naruton dhe Sakuren. Misioni i parë ishte të mbronte ndërtuesin e urave Tazuna. Sasuke lufton me vëllezërit Oni aty dhe më pas bashkë me Naruton lufton kundër Hakut. Haku vritet nga Kakashi edhe Zabuza gjithashtu. Pastaj luftuan kundër ninxhave të Amegakure. Orochimaru e kafshon në qafë më vonë dhe i vendos shenjën e mallkimit, kjo e bënte Sasuken me fuqi të errëta dhe të keq. Beteja finale zhvillohet mes Sasukes dhe Narutos. Sasuken shkoi te Orochimaru dhe në Naruto Shippuden ai bëhet shumë i fuqishëm. Takohet me Naruton, Sakuren, Sain dhe Yamaton.

Teknika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kakashi i mësoi Sasukës chidorin, një teknikë shumë e fuqishme. Ai kishte gjithashtu shishi-rendan, Sasuke kishte të gjitha teknikat me zjarr. Ai dhe klani i tij kishin sytë e fuqishëm Sharingan, kur shkoi te Orochimaru mbante një shpatë Kusanagi, ai mësoi po ashtu Chidori Nagashi, Chidori Senbon, gjithashtu thërriste gjarprin Manda dhe arriti të mësonte genjutsu (teknika e iluzionit). Më vonë pasi ai vret Itachin ky i fundit i jep syrin e tij Makegyou Sharingan dhe kështu ai kontrollonte Amaterasu ose flakra të zeza. Më vonë mësoi të kontrollonte Susanon. Pas vdekjes së vëllait të tij, ai e zgjoi Mangekyo Sharinganin, por më vonë ia morri sytë e Itachit, dhe e zgjoi Sharinganin të përjetshëm. Pasi Hagoromo i'a transferoi çakrat e tij, Sasuke e zgjoi Rineganin, i cili i jepi fuqi Sasukes mjaft për ta prek shtizë e çakrave së Madarës. poashtu i'a jepi fuqi për të transportuar vetën e tij afër personit.

Sasuke Demon[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në episodin 128 Sasuke do të ndeshet me Naruton dhe është më i fortë sepse vula që i ka dhënë Orochimaru e ka bërë shumë të fuqishëm gjatë asaj ndeshje Sasuke për ta vrarë Naruton përdor chidori por Naruto nuk vdes dhe bëhet dhelpra me një bisht por edhe Sasuke kthehet në një demon shumë të fuqishëm prej vulës që ka. Sasuke përdor chidorin e zezë kurse Naruto përdor rasengan për ta mundur Sasuken. Por Sasuke fiton dhe shkon drejt Orochimarus kurse Naruton e gjen Kakashi. Në Naruto Shippuden Sasuke e vret Orochimarun dhe Itachin.