Savinjano mbi Rubikone

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Savignano sul Rubicone ( Shqip Savinjano sul Rubikone ose Savinjano) është një komunë (bashki) në Provincën e Forlì-Cesena në rajonin italian Emilia-Romanja, e vendosur rreth 90 kilometres (56 mi) në juglindje të Bolonjës dhe rreth 30 kilometres (19 mi) juglindje të Forlìsë .

Komuna e merr emrin e saj nga lumi Rubikoni, i famshëm për kryqëzimin historik të Jul Cezarit . Një kombinim i ndryshimeve natyrore dhe të bëra nga njeriu bëri që Rubikoni origjinal të ndryshojë kursin në mënyrë të përsëritur që nga atëherë. Për shekuj, vendndodhja e saktë e lumit origjinal ishte e panjohur. Në 1991, Fiumicino, një lum i cili përshkon Savignano sul Rubicone, u identifikua si lokacioni më i mundshëm për Rubikon origjinal. Para kësaj rajoni quhej Savignano di Romagna. [1]

Qytetet binjake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Savinjano mbi Rubikone


  1. ^ Savignano sul Rubicone