Scarlett Johansson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Scarlett Johansson
Scarlett Johansson.jpg
Informacione personale
Vendlindja New York City, New York


Scarlett Johansson lindi më 22 nëntor 1984New York City, New York. Është një aktore amerikane me origjinë daneze (babai) dhe polake (nëna).

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Scarlett Johansson (në rolin e Sharlot) dhe Bill Murray (në rolin e Bob) në filmin Lost in Translation.

Ajo lindi më 22 nëntor 1984 në New York si Scarlett Marie Johansson. Prindërit e saj ishin të ndarë, për këtë arsye ajo jetoi disa kohë te babai saj në New York dhe disa kohë te nëna saj në Los Angeles. Si fëmijë vizitoi Scarlett The Actors Studio në New York. Ajo mbaroi 2002 shkollën Professional Children's SchoolManhattan. Karrierën e aktrimit e filloi 1992 në Los Angeles në Off-Broadway lojën Sophistry, ku ajo luajti me Ethan Hawke.

Ajo ka një vëlla binjakë dhe një motër më të vjetër po ashtu edhe një vëlla më të vjetër dhe është mbesa e shkrimtarit Eijner Johansson. Prindit e saj e morën emrin e jashtëzakonshëm Scarlett nga libri Gone with the Wind.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2008 Mary Queen of Scots Mary I of Scotland para-prodhim
2007 The Other Boleyn Girl Mary Boleyn në xhirim
The Nanny Diaries Nan post-prodhim
2006 The Prestige Olivia Wenscombe
The Black Dahlia Kay Lake
Scoop Sondra Pransky
A Good Woman Meg Windermere Shfaqja e kufizuar
2005 Match Point Nola Rice Nominim Golden Globe
The Island Jordan Two Delta/Sarah Jordan
2004 In Good Company Alex Foreman
A Love Song for Bobby Long Pursy Will Nominim Golden Globe; Shfaqja e kufizuar
The SpongeBob SquarePants Movie Mindy dublim
The Perfect Score Francesca Curtis
2003 Girl with a Pearl Earring Griet Nominim Golden Globe
Lost in Translation Charlotte Nominim Golden Globe; BAFTA Win
2002 Eight Legged Freaks Ashley Parker
2001 The Man Who Wasn't There Rachael 'Birdy' Abundas
An American Rhapsody Zsuzsi/Suzanne Sandor (at 15)
Ghost World Rebecca
1999 My Brother the Pig Cathy Kaldwell
1998 The Horse Whisperer Grace MacLean
1997 Home Alone 3 Molly Pruitt
1996 Manny & Lo Amanda Shfaqja e kufizuar
If Lucy Fell Emily
1995 Just Cause Kate Armstrong
1994 North Laura Nelson

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

3Stooges.jpg Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.