Scarlett Johansson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Scarlett Johansson
U lind në22 nëntor 1984
TitulliJohansson në San Diego Comic-Con 2019
Fëmijë1

Scarlett Ingrid Johansson (lindi më 22 nëntor 1984) është një aktore dhe këngëtare amerikane. Ajo ishte aktorja më e paguar në botë në 2018 dhe 2019, dhe është paraqitur shumë herë në listën e Forbes Celebrity 100. Filmat e saj kanë fituar mbi 14.3 miliardë dollarë në të gjithë botën, duke e bërë Johansson aktoren me fitime më të larta dhe yllin e nëntë me fitimet më të larta të të gjitha kohërave.

Johansson aspironte të ishte një aktore që në moshë të re dhe u shfaq për herë të parë në skenë në Off-Broadway si një aktor fëmijë. Ajo bëri debutimin e saj në filmin komedi fantastike North (1994), dhe fitoi njohjen e hershme për rolet e saj në Manny & Lo (1996), The Horse Whisperer (1998) dhe Ghost World (2001). Johansson u zhvendos në rolet e të rriturve në vitin 2003 me shfaqjet e saj në Lost in Translation, i cili fitoi atë një çmim BAFTA për aktoren më të mirë (në moshën 19 vjeç, ajo u bë një nga fituesit më të reja të çmimit) dhe Girl with a Pearl Earring. Ajo ishte nominuar për Çmimin Golden Globe për këto filma, dhe për të luajtur një adoleshente të trazuar në dramën A Love Song for Bobby Long (2004), dhe një joshëse në thrillerin psikologjik Match Point (2005). Punime të tjera gjatë kësaj periudhe përfshijnë The Prestige (2006) dhe Vicky Cristina Barcelona (2008); dhe albumet Anywhere I Lay My Head (2008) dhe Break Up (2009), të dy u renditën në Billboard 200.

Si një figurë publike, Johansson është një mbështetëse e shquar e markës dhe mbështet bamirësi të ndryshme. Ajo është cituar si një simbol i seksit i Hollivudit nga media të ndryshme. Ajo është martuar tre herë: me aktorin kanadez Ryan Reynolds nga 2008 në 2011; Biznesmeni francez Romain Dauriac, me të cilin ka një vajzë, nga 2014 në 2017; dhe aktori komedian Colin Jost që nga viti 2020.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Johansson lindi më 22 nëntor 1984 në New York City. Babai i saj, Karsten Olaf Johansson, është një arkitekt me prejardhje daneze. Gjyshi i saj nga babai, Ejner Johansson, ishte një historian arti, skenarist dhe regjisor filmi, babai i të cilit ishte suedez. Nëna e saj, Melanie Sloan, është një njujorkeze e cila ka punuar si producente.[1] Ajo ka një vëlla binjakë, Hunter, një motër më të vjetër, Vanessa, e cila gjithashtu është aktore dhe një vëlla më të vjetër, Adrian. Prindëritt e saj e morën emrin e jashtëzakonshëm Scarlett nga libri Gone with the Wind.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Instituti i Filmit dhe Teatrit Lee Strasberg, ku Johansson mësoi aktrimin si fëmijë

Johansson ndoqi PS 41, një shkollë fillore në Greenwich Village, Manhattan. Prindërit e saj u divorcuan kur ajo ishte 13. Johansson ishte veçanërisht e afërt me gjyshen e saj nga nëna, Dorothy Sloan, një mbajtëse e librave dhe mësuese e shkollës; ata shpesh kalonin kohë së bashku dhe Johansson e konsideronte Sloan mikun e saj më të mirë. E interesuar për një karrierë në qendër të vëmendjes që në moshë të vogël, ajo shpesh vendoste rutina këngësh dhe vallëzimi për familjen e saj. Ajo ishte veçanërisht e dhënë pas teatrit muzikor dhe duarve të xhazit. Ajo mori mësime në vallëzim tap, dhe shprehet se prindërit e saj ishin mbështetës të zgjedhjes së saj në karrierë. Ajo e përshkruan fëmijërinë e saj si shumë të zakonshme.[2][3]

Ajo u regjistrua në Institutin e Teatrit Lee Strasberg dhe filloi audicionin për reklama, por shpejt humbi interesin: "Unë nuk doja të promovoja Bukën e Mrekullisë." Ajo e zhvendosi fokusin e saj te filmi dhe teatri, duke e bërë atë të parën paraqitja skenike në shfaqjen Sophistry Off-Broadway me Ethan Hawke.[4] Rreth kësaj kohe, ajo filloi të studionte në Shkollën Profesionale të Fëmijëve (PCS), një institucion arsimor privat për fëmijë që dëshirojnë aktrimin në Manhattan. Në moshën nëntë vjeç, Johansson bëri debutimin e saj në film si vajza e John Ritter në komedinë fantazie North (1994). Ajo thotë se kur ishte në setin e filmit, ajo dinte intuitivisht se çfarë të bënte. Johansson më vonë luajti role të vogla përfshirë vajzën e personazheve të Sean Connery dhe Kate Capshaw në thriller misterioz Just Cause (1995) dhe një studente arti në If Lucy Fell (1996).

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1994 North Laura Nelsson
1995 Just Cause Kate
1996 If Lucy Fell Emily
Manny & Lo Amanda "Manny"
1997 Fall Little Girl
Home Alone 3 Molly Pruitt
1998 The Horse Whisperer Grace MacLean
1999 My Brother the Pig Kathy Caldwell
2001 The Man Who Wasn't There Rachel "Birdy" Abundas
Ghost World Rebecca Doppelmeyer
An American Rhapsody Suzanne Sandor (age 15)
2002 Eight Legged Freaks Ashley Parker
2003 Lost in Translation Charlotte
Girl with a Pearl Earring Griet
2004 The Perfect Score Francesca
A Love Song for Bobby Long Pursy
A Good Woman Meg Windermere
The SpongeBob SquarePants Movie Princess Mindy (dublimi)
In Good Company Alex Foreman
2005 Match Point Nola Rice
The Island Jordan Two Delta / Sarah Jordan
2006 Scoop Sondra Pransky
The Black Dahlia Kay Lake
The Prestige Olivia Wenscombe
2007 The Nanny Diaries Annie Braddock
2008 The Other Boleyn Girl Mary Boleyn
Vicky Cristina Barcelona Cristina
The Spirit Silken Floss
2009 He's Just Not That Into You Anna
These Vagabond Shoes Regjisore dhe skenare
Film i shkurtër
DVD shtesë e filmit 2008 New York, I Love You
2010 Iron Man 2 Natasha Romanoff / Black Widow
2011 The Whale Producente ekzekutive
Dokumentar
We Bought a Zoo Kelly Foster
2012 The Avengers Natasha Romanoff / Black Widow
Hitchcock Janet Leigh
2013 Don Jon Barbara Sugarman
Under the Skin Laura
Her Samantha (dublimi)
2014 Chef Molly
Captain America: The Winter Soldier Natasha Romanoff / Black Widow
Lucy Lucy
2015 Avengers: Age of Ultron Natasha Romanoff / Black Widow
2016 Hail, Caesar! DeeAnna Moran
The Jungle Book Kaa (dublimi)
Captain America: Civil War Natasha Romanoff / Black Widow
Sing Ash (dublimi)
2017 Ghost in the Shell}} Major Mira Killian / Motoko Kusanagi
Rough Night Jessica "Jess" Thayer
2018 Isle of Dogs Nutmeg (dublimi)
Avengers: Infinity War Natasha Romanoff / Black Widow
2019 Captain Marvel Uncredited cameo; mid-credits scene
Avengers: Endgame
Marriage Story Nicole Barber
Jojo Rabbit Frau Rosie Betzler
2021 Black Widow Natasha Romanoff / Black Widow Gjithashtu producente ekzekutive
Sing 2 Ash (dublim)

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1994 Late Night with Conan O'Brien Sarah Hughes
1995 The Client Jenna Halliwell Epizodi: "Pilot"
2004 Entourage Herself Epizodi: "New York"
Cameo
2005–2008 Robot Chicken Dublime të ndryshme 6 epizoda
2006–2019 Saturday Night Live Drejtuese / personazhe të ndryshëm 10 epizoda (Drejtuese 6 epizodave)
2014 HitRecord on TV Olivia (dublim) Epizodi: "Re: Games"
Film i shkurtër i animuar "Two Player Game"

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ka deklaruar më Finding Your Roots, PBS, 31 tetor 2017.
  2. ^ "Scarlett Johansson: Actress (1984)" (në anglisht). Biography.com (A&E Networks. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2017. Marrë më 3 tetor 2017.
  3. ^ Ryzik, Melena (17 shtator 2007). "Local favourite". The Sydney Morning Herald (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2017. Marrë më 3 tetor 2017.
  4. ^ Isherwood, Charles (12 maj 2010). "Definitely Didn't Get Lost in Translation". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2014. Marrë më 31 mars 2014.