Scooby-Doo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e Scooby-Doo

Scooby-Doo është një ekskluzivitet i animuar amerikan që përfshin shumë seri televizive të animuara të prodhuara nga viti 1969 deri më sot, si dhe media të tyre derivate. Skenaristi Joe Ruby dhe Ken Spears krijuan serialin origjinal, Scooby-Doo, Where Are You!, për Hanna-Barbera Productions më 1969. Kjo seri vizatimor paraqiti adoleshentët Fred Jones, Daphne Blake, Velma Dinkley dhe Norville "Shaggy" Rogers dhe qeni i tyre Great Dane[1] me emrin Scooby-Doo, të cilët zgjidhin misteret që përfshijnë gjoja krijesa të mbinatyrshme përmes një serie mashtrimesh dhe hapash të gabuar.[2]

Pas suksesit të serialit origjinal, Hanna-Barbera dhe pasardhësi i saj Warner Bros. Animation kanë prodhuar seri të shumta të animuara vijuese dhe spin-off dhe disa vepra të ngjashme, duke përfshirë speciale televizive dhe filma të bërë për TV, një linjë e drejtpërdrejtë - në-video filma, dhe dy Warner Bros. - prodhuan filma artistikë teatrorë. Disa versione të Scooby-Doo shfaqin variacione në temën e mbinatyrshme të shfaqjes dhe përfshijnë personazhe të tillë si vëllai i Scooby-Doo, Scooby-Dum dhe nipi i tij Scrappy-Doo, ose në vend të tyre, disa nga personazhet origjinale.

Scooby-Doo u transmetua fillimisht në CBS nga viti 1969 deri më 1976, kur u zhvendos në ABC. ABC transmetoi versione të ndryshme të Scooby-Doo derisa e anuloi atë në vitin 1985, dhe prezantoi një spin-off që shfaqte personazhet si fëmijë të quajtur A Pup Named Scooby-Doo nga viti 1988 deri më 1991. Dy reboot e Scooby-Doo transmetuan si pjesë e Kids' WBThe WB dhe pasardhësi i saj CW nga viti 2002 deri më 2008. Ristartime të mëtejshme u prodhuan për Cartoon Network duke filluar në vitin 2010 dhe duke vazhduar deri në vitin 2018. Përsëritjet e serive të ndryshme Scooby-Doo transmetohen shpesh në kanalin motër të Cartoon Network Boomerang në Shtetet e Bashkuara gjithashtu si vendet e tjera. Seria aktuale e Scooby-Dop Scooby-Doo and Guess Who?, u shfaq premierë më 27 qershor 2019.

Në vitin 2013, TV Guide e renditi Scooby-Doo si serinë e pestë më të madhe televizive të të gjitha kohërave.[3]

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Scooby-Doo, është një qen i llojit Great Dane dhe miku besnik i Shaggy. Atij i pëlqen të haj biskota. Ngjajshëm me pronarin e tij, ai ka frikë nga fantazmat.
  • Norville "Shaggy" Rogers, është një nga anëtarët e Mystery Inc.. Ai është pronari dhe shoku i ngushtë i qenit të tij, Scooby. Ngjajshëm me qenin e tij, ai ka frikë nga fantazmat.
  • Fred Jones, është udhëheqësi i grupit dhe vozitës i furgonit të tyre Mystery Machine. Ai ndan grupin për të kërkuar gjurmët e fantazmës dhe shpesh shihet me Daphne dhe Velmën, ndërsa dërgon Shaggy së bashku me Scooby.
  • Daphne Blake, është një nga antarët e grupit. Karakteristikë e saj është që shpehs bie në rrezik duke marrur nofkën "Danger-prone Daphne".
  • Velma Dinkley, është një nga anëtarët dhe më gjeniale e grupit. shpesh duke qenë ajo që deshifron të dhëna dhe zgjidh krimet.
  • Scrappy-Doo, është nipi i Scooby-Doo. Ai shquhet për kokëfortësinë e tij dhe gjithmonë duke dashur të ndeshet në një luftë kundër armiqve të ndryshëm (ndryshe nga xhaxhai i tij).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura STUEP1
  2. ^ CD liner notes: Saturday Mornings: Cartoons' Greatest Hits, 1995 MCA Records
  3. ^ "TV Guide Magazine's 60 Greatest Cartoons of All Time". TV Guide (në anglisht). Marrë më 27 tetor 2014.