Scooby-Doo, Where Are You!

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Scooby-Doo, Where Are You!
GjiniaHorror komedie
Mister fiktiv
Aventurë[1][2]
Krijuar ngaJoe Ruby
Ken Spears
Zhvilluar ngaJoseph Barbera
William Hanna
Iwao Takamoto
Fred Silverman
Zërat eDon Messick
Casey Kasem
Frank Welker
Nicole Jaffe
Indira Stefanianna (1969-70)
Heather North (1970)
KompozitoriTed Nichols (1969-70)
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës Shtetet e Bashkuara
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i sezoneve3
Nr. i episodeve41 (lista e episodeve)
Prodhimi
ProdhuesitJoseph Barbera
William Hanna
Kohëzgjatjarreth 21 minuta
Transmetimi
Formati i pikturësFilm
4:3
Transmetimi i parë13 shtator 1969
Transmetimi origjinal23 dhjetor 1978
Kronologjia
I ndjekur ngaThe New Scooby-Doo Movies (1972–73)

Scooby-Doo, Where Are You![4] është një serial televiziv komik misteri i animuar amerikan i prodhuar nga Hanna-Barbera për CBS. Seriali u shfaq premierë më 13 shtator 1969 dhe u transmetua për dy sezone deri më 31 tetor 1970. Në vitin 1978, një përzgjedhje episodesh nga seritë e mëvonshme Scooby's All-Stars dhe The Scooby-Doo Show u transmetuan në ABC nën emrin Scooby-Doo, Where Are You! dhe ata u lëshuan në një set DVD të tregtuar si sezoni i tij i tretë.[5]

Scooby-Doo, Where Are You! është mishërimi i parë i një ekskluziviteti mediatik që zgjat kryesisht, i përbërë kryesisht nga seri të animuara, disa filma dhe mallra të lidhur.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seriali përqendrohet në një grup personazhesh të përbërë nga adoleshentë Fred Jones, Daphne Blake, Velma Dinkley, dhe Shaggy Rogers, dhe personazhi i titullit, një Great Dane gjysmë-antropomorf me emrin Scooby-Doo. Grupi udhëton me Mystery Machine, një furgon blu dhe jeshil i zbukuruar me lule portokalli, duke zgjidhur misteret që përfshijnë legjenda lokale; duke vepruar kështu, ata zbulojnë se autori i krimit është pothuajse pa ndryshim një person i maskuar që kërkon të shfrytëzojë legjendën për përfitime personale.[6]

Epizodet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Sezoni Episodet Transmetimi origjinal
Transmetimi i parë Transmetimi i fundit Network
1 17 13 shtator 1969 17 janar 1970 CBS
2 8 12 shtator 1970 31 tetor 1970 CBS
3 16 9 shtator 1978 21 shtator 1978 ABC

Dubluesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Scooby Doo, Where Are You! ishte rezultat i planeve të CBS dhe Hanna-Barbera për të krijuar një program jo të dhunshëm të shtunën në mëngjes që do të qetësonte grupet prindërore të shikimit që kishin protestuar ndaj programeve të bazuara në superhero të mesit të viteve 1960.[7] Fillimisht titullohej Mysteries Five dhe më vonë Who's Scared?, Scooby Doo, Where Are You! iu nënshtrua një numri ndryshimesh nga skenari në ekran (më domethënësi ishte minimizimi i këndit të një grupi muzikor). Sidoqoftë, koncepti themelor - një grup adoleshentësh dhe qeni i tyre që zgjidhnin mistere të lidhura me mbinatyrshme - ishte gjithnjë në vend.[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Scooby-Doo, Where Are You! [Animated TV Series]" (në anglisht). AllMovie. Marrë më 23 nëntor 2012.
  2. ^ "Scooby-Doo, Where Are You?" (në anglisht). British Film Institute. Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2013. Marrë më 23 nëntor 2012.
  3. ^ "Super '70s and '80s: "Scooby-Doo, Where Are You!"—Larry Marks, theme song singer, season 1" (në anglisht). Marrë më 14 nëntor 2015.
  4. ^ Përsëritjet e mëvonshme të serisë shtuan një vizë për të shqiptuar emrin e personazhit "Scooby-Doo". Sidoqoftë, seria e parë dhe spinoff-et nuk përdorën vizë, të tilla si Hanna-Barbera Scooby Doo... Where Are You!dhe Scooby Doo... Mystery Comics.
  5. ^ Lenberg, Jeff (2006). The Encyclopedia of Animated Cartoons. New York: Facts of File. ISBN 0-8160-6599-3. pp. 618–619.
  6. ^ Erickson, Hal (2005). Television Cartoon Shows: An Illustrated Encyclopedia, 1949 Through 2003 (në anglisht) (bot. 2nd). McFarland & Co. fq. 718–726. ISBN 978-1476665993.
  7. ^ Cronin, Brian (25 shtator 2013). "TV Legends Revealed | Jinkies! The Mysterious Origins of 'Scooby-Doo'" (në anglisht). Comic Book Resources. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2015. Marrë më 5 gusht 2015.
  8. ^ Mikkelson, Barbara (22 maj 2006). "Scooby-Doo, What Is You?" (në anglisht). Snopes.com. Marrë më 5 gusht 2015.