Jump to content

Scunthorpe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Skanthorp
Scunthorpe
Popullsia
 • Gjithsej (2.010) 72,514

Scunthorpe është një qytet në North Lincolnshire, Angli. Ai është qendra administrative e autoritetit unitar të North Lincolnshire. Skanthorpi është një qytet kryesisht industrial. Ai është qendra më e madhe e Mbretërisë së Bashkuar për përpunimin e çelikut, dhe njihet edhe si "Qyteti Kopësht Industrial". Skanthorpi është vendbanimi i tretë më i madh në Lincolnshire pas Grimsby dhe Lincolnit.