Scunthorpe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Skanthorp
Scunthorpe
Qytet
noform
Vendndodhja
Skanthorp is located in Britania e Madhe
Skanthorp
Skanthorp

Koordinatat: 53°34′51.24″V 0°39′0.72″P / 53.5809000°V 0.6502000°P / 53.5809000; -0.6502000

Administrimi
Shteti Flamuri Anglia
Shteti federal Britania e Madhe
Qarku ceremonial Lincolnshire
Qarku historik
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia (2010) 72.514 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC±0
Kodi Postal DN15-17
Prefiksi 01724
Koordinatat 53° 34′ 51.24″ Veri

0° 39′ 0.72″ Perëndim


Scunthorpe është një qytet në North Lincolnshire, Angli. Ai është qendra administrative e autoritetit unitar të North Lincolnshire. Skanthorpi është një qytet kryesisht industrial. Ai është qendra më e madhe e Mbretërisë së Bashkuar për përpunimin e çelikut, dhe njihet edhe si "Qyteti Kopësht Industrial". Skanthorpi është vendbanimi i tretë më i madh në Lincolnshire pas Grimsby dhe Lincolnit.