Sedat Laçiner

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sedat Laçiner (lindi më 1972) është një specialist akademik turk për Lindjen e Mesme dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, me referencë të veçantë për politikën e jashtme turke dhe rektori i Universitetit Çanakkale Onsekiz Mart (COMU).

Që nga viti 2001, ai ka dhënë mësim për marrëdhëniet ndërkombëtare dhe sigurinë ndërkombëtare në Universitetin Çanakkale Onsekiz Mart dhe Institutin e Studimeve të Sigurisë së Akademisë së Kombëtare, në Ankara.

Ai është redaktor i "Gazetës së Studimeve Administrative" dhe "Rishikimi i së Drejtës Ndërkombëtare dhe Politikës", si dhe është një kontribues i rregullt i TRT dhe transmetimeve të tjera televizive dhe radiotelevizive. Ai është gjithashtu kryetar i gazetës së Journal of Turkish Weekly, një kolumnist i rregullt i gazetës së përditshme turke Star dhe Koordinator i Përgjithshëm i Organizatës Ndërkombëtare e Kërkimit Strategjik.[1][2]

Ai aktualisht është Profesor i Marrëdhënieve Ndërkombëtare dhe këshilltar i Kryesisë së Këshillit të Arsimit të Lartë Turk (YÖK).

Në vitin 2011 ai u emërua president në Universitetin Çanakkale Onsekiz Mart (ÇOMÜ) nga presidenti turk Abdullah Gjyl.

Ai u arrestua në korrik 2016 pas përpjekjes për grusht shteti në Turqi,[3] dhe ai raporton se avokati i shtetit ka kërkuar burgim të përjetshëm.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Obama mesmerizes Turks with pledges, but experts caution on delivery" (në anglisht). Today's Zaman. 8 prill 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 prill 2009. Marrë më 2009-08-19.
  2. ^ "Who Was Behind the Turkish Blasts?" (në anglisht). Time. 29 korrik 2008. Marrë më 2009-08-19.
  3. ^ O'Malley, Brendan (6 prill 2017). "State attorney seeks life sentence for leading scholar". University World News (në anglisht) (454). Marrë më 9 prill 2017. Burimi ka parametra të panjohur: |1= (Ndihmë!)