Segestanët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Segestani in Illyricum 40BC

Segestanët (në Greqisht Сеγεστανοί) ishin një popullsi ilire që jetonte në Kroacinë e sotme në kohën e Republikës Romake, rreth qytetit të Segestica ( Sisaku modern) .

Në vitin 119 p.k. konsujt, Lucio Aurelio Cotta dhe Lucio Cecilio Metello, së bashku kryen një fushatë fitimtare kundër Segestanëve, ku për herë të parë rrethuan kryeqytetin e tyre, Segesta (kalaja e ardhshme romake Siscia), në bashkimin e lumenjve Kupa dhe SavaPanoni . Në vitin 35 p.k., Segestanët u sulmuan dhe u nënshtruan nga Oktaviani, i cili pushtoi kryeqytetin e tyre dhe la atje një garnizon të përhershëm .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Appiano di Alessandria. Storia romana (Appiano) (Historia Romana) (në Ancient Greek). (përkthimi anglisht Arkivuar 20 nëntor 2015 tek Wayback Machine).
  • Thomas S. Burns (2003). Rome and the Barbarians, 100 B.C.- A.D. 400 (në anglisht). ISBN 0-521-26430-8.
  • J.J. Wilkes (1969). Dalmatia (në anglisht). Londra: Routledge & K. Paul. ISBN 978-0-7100-6285-7. {{cite book}}: Parametri |work= është injoruar (Ndihmë!)
  • J.J. Wilkes (1992). The Illyrians (në anglisht). ISBN 0-631-19807-5.