Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i NATO-s.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s është shefi civil i Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO). Zyrtari është një diplomat ndërkombëtar përgjegjës për koordinimin e punës së aleancës, udhëheqjen e stafit ndërkombëtar të NATO-s, kryesimin e takimeve të Këshillit të Atlantikut të Veriut dhe të shumicës së komiteteve kryesore të aleancës, me përjashtim të dukshëm të Komitetit Ushtarak të NATO-s, si dhe për të vepruar si zëdhënëse e NATO-s. Sekretari i Përgjithshëm nuk ka një rol komandues ushtarak; Vendimet politike, ushtarake dhe strategjike në fund i përkasin shteteve anëtare. Së bashku me Kryetarin e Komitetit Ushtarak të NATO-s dhe komandantin suprem të aleatëve, zyrtari është një nga zyrtarët kryesorë të NATO-s.

Sekretari aktual i përgjithshëm është ish-kryeministri norvegjez Jens Stoltenberg, i cili mori detyrën më 1 tetor 2014. Misioni i Stoltenberg si sekretar i përgjithshëm u zgjat edhe për një mandat katërvjeçar, që do të thotë se ai do të drejtonte NATO-n deri më 30 shtator 2022. Megjithatë, për shkak pas pushtimit rus të Ukrainës në vitin 2022, mandati i tij u zgjat edhe me një vit tjetër.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]