Sekusët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sekusët është emri i një fisi që i përkiste popujve venetë [1] dhe që ndonjëherë ngatërrohen me ilirët.[2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The classical gazetteer: a dictionary of ancient geography, sacred and profane by William Hazlitt,1851,page 311,"SECUSSES, a people of Histria"
  2. ^ Wilkes, J. J. The Illyrians, 1992,ISBN 0-631-19807-5,page 183,"... We may begin with the Venetic peoples, Veneti, Carni, Histri and Liburni, whose language set them apart from the rest of the Illyrians. ..."