Sel (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sel (kthjellim).


Sel
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Sel (Norvegjia)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Otta
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Dag Erik Pryhn (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°49′V 9°34′L / 61.817°V 9.567°L / 61.817; 9.567 (Sel)Koordinatat: 61°49′V 9°34′L / 61.817°V 9.567°L / 61.817; 9.567 (Sel)
Sipërfaqja 905 km2
Popullsia 6.088 banorë 2004
Dendësia 6,73 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Selvær
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1135
Vendndodhja
Otta is located in Norvegjia
Otta
Otta
www.sel.kommune.no

Sel është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 905 km² dhe popullsi 6088 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sel – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]