Selma Sotiriadhi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Selma Sotiriadhi

Selma Sotiriadhi është një aktore shqiptare.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Selma Sotiriadhi debutoi në kinema si aktore-fëmijë qysh në vitin 1971 në filmin Mëngjeze lufte. Suksesi dhe popullaritetiti e çoi në rolin rolin e Jetës në filmin Qyteti më i ri në botë. Filma të tjerë ndoqën dhe i fundit ish në vitin 1988. Në jetë, mbas kinematografisë i është përkushtuar përkthimeve.[1] Ajo ka marrë disa çmime në kinematografisë shqiptare për fëmijë.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Slatina, Flori. "Femijet e vegjel te ekranit te madh". Shqiperia.com. Marrë më 28 shtator 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Abaz Hoxha: Enciklopedia e kinematografise shqiptare. Autore & vepra. Tirana: Toena, 2002. ISBN 99927-1-555-3. (shqip)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

IMDB Selma Sotiriadhi