Jump to content

Semej

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Semej
Семей
Qytet
Xhamia në Semey
Xhamia në Semey
Popullsia
 • Gjithsej304.531
{{{postal_code_type}}}
071400
Faqja zyrtarewww.akimsemey.gov.kz

Semey (Kazakisht: Семей) është qytet në Kazakistan, në rajonin Kazakistani Lindor afër kufirit me Rusinë. Ndodhet rreth 1,000 kilometra në veri të Almaty dhe rreth 700 kilometra në juglindje të qytetit rusë Omsk, nëpërmjet Lumit Irtysh.

Klima në Semey është me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë. Temperatura më e ulët ishte −48.6 °C u regjistrua në nëntor 1938, dhe temperatura më e lartë ishte 42.5 °C u regjistrua në gusht 2002.[1]

Popullsia e qytetit Semey:[2]

1881 1897 1910 1926 1939 1959 1970 1979 1989 1991 1999
17 820 26 353 34 400 56 100 109 700 149 800 235 735 282 574 334 402 344 700 269 574
2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
268 998 273 781 277 261 279 910 282 110 299 264 301 471 303 348 305 795 309 772 312 056 313 726
  1. ^ "Weather and Climate - The Climate of Semipalatinsk (Semey)". Weather and Climate (Погода и климат). Arkivuar nga origjinali më 25 nëntor 2016. Marrë më 25 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "City & town of Kazakhstan". pop-stat.mashke.org. Marrë më 29 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]