Semetishti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Semetisht
Saimir
Fshat
Vendndodhja
Semetisht is located in Kosova
Semetisht
Semetisht
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Therandë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Llapushë
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 23′ 31″ Veri

20° 48′ 16″ Lindje

Semetisht është një vendbanim në komunën e Therandës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është njohur edhe me emrin Saimir.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimi njihet si fshat me shume burim uji ku ne shume siperfaqe toke ka uje i cili del edhe ne jo me shume se dy metra thellesi, kjo munde te shihet fare mire ne disa shtepi dhe ne Burimin e bardhe qe ka fshati e i cili merr hove dhe derdhet per mjedis fshati qe nga vjeshta e von e deri ne pranvere, do kisha theksuar ketu se ne disa vende e sidomos ne Lagjen e Burimit (Vrellajt) eshte gjete ne "SIGE"(gur gelqeror mija vjeqar) varreza me disa trupa te medhenj me shtat dhe gjesende te ruajtura mire, kjo mbase do te inkurajoj njerzit e ne vecanti Kuvendin Komunal ne Therande dhe Drejtorin-Ministrine perkatese per kerkime te reja arkeologjike pikerisht rreth vedit te lartecekur,mbetet te shihet pas vitit 2014.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]