Semla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Semla

Semla është një kulaç tradicional i ëmbël i bërë në forma të ndryshme në Suedi, Finlandë, Estoni, Norvegji, Danimarkë, Ishujt Faroe dhe Islandë. Në Suedi është më së shpeshti i njohur si vetëm semla (shumës: semlor), por është i njohur edhe si fettisdagsbulle. Në pjesët jugore të Suedisë, si dhe në Finlandën që flet suedisht, ajo njihet si fastlagsbulle (shumës: fastlagsbullar; semla nga ana tjetër do të thotë një tufë gruri të thjeshtë me gjalpë, të quajtur "fralla" në Suedi). Në Norvegji dhe Danimarkë quhet fastelavnsbolle. Në Finlandë quhet laskiaispulla. Në Islandë, ajo njihet si bolla dhe shërbeu në Bolludagur. Semla e shërbyer në një tas me qumësht të nxehtë është hetvägg. [1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2020. Marrë më 11 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)