Jump to content

Sengoku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sengoku (Japonisht: センゴク) i njohur me nofkën Sengoku Buda ((仏のセンゴク Hotoke no Sengoku) është personazh fiktiv në anime dhe manga One Piece.

Ai ishte flotë i admiralit i marinsave para dy viteve, pasardhës i Kongut dhe paraardhës i Sakazukit. Ai ishte një nga figurat të njohur gjatë kohës së Rogerit dhe ende vazhdon të jetë edhe pas pensionimit të tij. Pas pensionimit, ai u bë inspector i përgjithshëm.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njëzet e shtatë vjet më parë, marinsat u njoftuan për një konfrontim midis Shiki dhe Gol D. Roger, dhe atëherë Sengoku ishte admiral, Monkey D. Garp dhe disa marinsa të tjerë të rangut të lartë u dërguan në një mision për të përmbajtur këtë. Para se të mund ta bënin këtë, ndodhi një stuhi dhe gjysma e flotës së Shikut u fundos gjatë betejës. Tre vjet më vonë, Roger u dorëzua, dhe ekzekutimi i tij u njoftua në të gjithë botën. Një javë para ekzekutimit të Rogerit, Shiki sulmoi Marineford, duke kërkuar që ai të lejohej të vriste Roger. Sengoku dhe Garp ndërhynë dhe luftuan së bashku. Pas një beteje të ashpër që shkatërroi gjysmën e Marinefordit, ata arritën të mposhtnin Shiki dhe ai u burgos në Impel Down.

Njëzet e dy vjet më parë, Sengoku mori urdhra nga Qeveria Botërore për të kryer një mision sekret. Ky mision ishte të dërgonte një Buster Call për ta zhdukur Oharën. Me këto urdhra, Sengoku i dha një Den Den Mushi të artë drejtorit të CP9, i cili do të hetonte situatën, Spandine. Ndër pesë zëvendës Admiralët Sengoku zgjodhi të drejtojë Buster Call ishin Sakazuki, Kuzan dhe Jaguar D. Saul.

Pas arrestimit të Nico Olvia, Sengoku njoftoi Saulin për rolin e tij në misionin e ardhshëm. Gjigandi protestoi kundër kësaj dhe u përpoq të arsyetonte me Sengokun se Oharasit ishin thjesht studiues të interesuar vetëm në histori. Sengoku megjithatë refuzoi ta ndëgjonte dhe i tha Saulit të ndiqte vetëm urdhrat.

Më vonë, Sengoku mori lajmin se Sauli kishte çliruar Nico Olvia nga burgu. Duke parë se misioni i Buster Call në Ohara ishte në rrezik, Sengoku urdhëroi vartësit e tij që t'i gjejnë shpejt dy para se operacioni të mund të ndalohej.

Pas përfundimit të operacionit, Sengoku u informua nga Spandine se një nga dijetarët e Oharës kishte ikur nga sulmi Buster Call. Një vajzë e vogël e quajtur Nico Robin. Me këtë në mendje, Sengoku dhe zyrtarë të tjerë të rangut të lartë vendosën një shpërblim prej 79 milionësh, për të ndihmuar në kapjen e saj.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krahas Garp dhe Tsuru, Sengoku është një nga marinat më të fuqishme të gjeneratës së tij. Edhe pa kompetencat e Frutave të Detit, Sengoku ka forcë të madhe, të mjaftueshme për të mbajtur lehtë një Garp tërbuar me vetëm një dorë. Sengoku është gjithashtu një luftëtar i fuqishëm dorë më dorë. Kombinuar me kompetencat e tij të frutit të detit, ai mund të zhdukë të gjithë anëtarët e Ekuipazhit të Mjekërrziut.

Kur Shiki po bënte kërdi në Marineford njëzet e dy vjet më parë, Sengoku luftoi së bashku me Garp dhe ishin në gjendje ta nënshtronin ndërsa shkatërroi gjysmën e qytetit në proces, duke e mbajtur të burgosur në Impel Down, një armik i jashtëzakonshëm si Shiki është një shpatë jashtëzakonisht e fuqishme që kishte therrur me një dorë një ushtri të tërë marinash para se ta mposhtin atë.

Krahas Fujitorës dhe Tsuru, Sengoku mund ta mposhtë Jackin, një nga anëtarët më të fuqishëm të Piratëve të Bishave, i cili mund të luftonte pa ndihmën e askuj kundër forcave ushtarake të Dukedom Mokomo, të përbërë nga minkat që ishin luftëtarë të natyrshëm.

Sengoku ka shpejtësi të jashtëzakonshme edhe në formën e tij gjigande të Buddhës. Ai mundi të nisë një sulm papritur habitës mbi të gjithë anëtarët e Piratëve të Mjekërrziut.

Në Marineford, Sengoku ishte një nga njerëzit që mundi të rezistonte Ambicies së Pushtimit të Luffy.

Sengoku është një strateg i jashtëzakonshëm me përvojë të madhe ushtarake, Sengoku është i njohur për gjenin e tij taktik dhe strategjik nga marinsat dhe piratët. Ai është kryesisht përgjegjës për të gjitha manovrat Detare të vendosura gjatë gjithë luftës së Mjekërrbardhit në Marineford, të tilla si dërgimin e një plani për të gjitha marinsat që Portgas D. Ace do të ekzekutohej përpara orarit zyrtar me qëllim që forcat kundërshtare të piraterëve do të kapnin mesazh dhe humbasin qetësinë e tyre. Ai veproi me strategjitë e tij duke mbajtur në mend fuqitë e ndryshme të vartësve të tij më të mëdhenj, sidomos Admiralët Detare: ngritjen e mureve të rrethimit të Marineford-it në bashkëpunim me "Vullkani Meteorik" të Akainus për të shkëputur forcat piratike aleate dhe shkatërrimin e anijeve të Mjekërrbardhit, Moby Dick.

Fruti i Detit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sengoku ka ngrënë frutin e njeriut modeli: Daibutsu, një lloj Zoan mitike,[1] që e lejon atë të transformohet në Buda gjigant. Marinarët pretenduan se ata asnjëhere nuk e kanë parë transformimin e Sengokut para luftës.

Ndërsa zgjerohet, xhaketa e tij detare, syzet dhe pantallonat rriten me të; uniforma e tij, e cila gjithashtu zgjerohet, duket se është e lidhur rreth belit të tij, ndonëse nuk është parë duke e bërë atë gjatë transformimit. Ngjyra e trupit të tij (dhe uniforma) duket të ndryshojë në një ngjyrë të artë të lëkurës, e ngjashme me një statujë ari të lëmuar. Në këtë formë trupi i tij ka përmasa të ndryshme, pasi busti dhe krahët e tij janë shumë më të mëdha në krahasim me pjesën tjetër të trupit të tij.

Kjo aftësi i jep atij një nxitje masive të fuqisë, e mjaftueshme për të bërë që ekzekutimi të rrëzohet në një grusht indirekt, pavarësisht përpjekjes së kombinuar të Marshit të Tretë të Luffy dhe Murit prej Dyllit të Mr.3 për të thithur sulmin. Ai gjithashtu mund të nisë një valë tronditëse shpërthyese me një shtytje të palme, të mjaftueshme për të dërguar një shumicë të Piratëve të Mjekërrziut që fluturojnë në një distancë të drejtë.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në japonisht, Sengoku u dublua nga Takkō Ishimori dhe pastaj që nga epizodi 703, ai u fillua të dublohet nga Tōru Ōkawa. Në anglisht, ai dublohet nga Ed Blaylock (151-511).

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Sengoku" mund të shkruhet në kanji si 戦 国, që do të thotë "shtete ndërluftuese", një term i huazuar nga kinezët e lashtë për të përfaqësuar një periudhë historike në Japoni të njohur si "Periudha Sengoku", e cila u regjistrua se kishte pasur konflikt të vazhdueshëm ushtarak me përdorimi i gjerë i forcave detare.
  • Sengoku morri epitetin e tij pas frutit të tij.
  • Epizodi 511 ishte i fundit për Ed Blaylock para vdekjes së tij nga kanceri më 19 prill 2017.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "what is Fleet Admiral Sengoku's ability?". SBS Volume 60. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Fullmetal Alchemist, One Piece Voice Actor Ed Blaylock Passes Away". Anime News Network. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)