Jump to content

Serbia e Re (krahinë historike)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e vendndodhjes së Serbisë së re

Serbia e Re ose Novoserbia (ukrainisht: Нова Сербія - Nova Serbiya, ose Новосербія - Novoserbiya; rusisht: Новая Сербия, Novaya Serbiya, ose Новосербия, Novoserbiya; serbisht: Нова Србија / Nova Srbija, ose Новосрбија / Novosrbija; Slavo-Serbian: Нова Сербія, Nova Serbiya, ose Ново-Сербія, Novo-Serbiya; rumanisht: Noua Serbie) ishte një kufi ushtarak i Rusisë Perandorake nga viti 1752 deri në vitin 1764, i varur drejtpërdrejt nga Senati dhe Kolegjiumi Ushtarak.

Themeluesi i Serbisë së Re ishte Jovan Horvat. Horvat ishte një udhëheqës i një grupi që hodhi poshtë një kompromis të arritur pas trazirave pas çmilitarizimit të seksionit të tyre të Kufirit Ushtarak.[1] Kompromisi i refuzuar parashikonte transferimin e atyre që duan të mbeten luftëtarë në Kufirin Ushtarak të Banatit, ndërsa ata që do të mbeten në rajon do të marrin statusin provincial me ruajtjen e autonomisë fetare. [1] Ndryshe nga bujkrobërit, serbët ortodoksë lindorë gëzonin nivele të konsiderueshme autonomie (në këmbim të luftës kundër Perandorisë Osmane) të dhëna në dokumente të shumta duke filluar me Statuta Valachorum, por që gradualisht u vjetërua ose u eliminua nga krijimi i një shteti modern të centralizuar. Ideja e kolonizimit të Horvatit u mbështet me entuziazëm nga Elizabeta e Rusisë dhe ishte vendbanimi i parë i planifikuar në qendër të stepës jugore që çoi në përkeqësimin e marrëdhënieve ruse me monarkinë e Habsburgëve dhe Perandorinë Osmane dhe kristalizimin e tipareve kryesore të çështjes së ardhshme Lindore.[1]

Rajoni ishte i vendosur kryesisht në territorin e rajonit të sotëm Kirovohrad të Ukrainës, megjithëse disa nga pjesët e tij ndodheshin në territorin e rajonit të sotëm Cherkasy, Oblastit të Poltava dhe Oblastit Dnipropetrovsk. Qendra administrative e Serbisë së Re ishte Novomirgorod (fjalë për fjalë " Mirgorod i Ri"), që tani është Novomyrhorod, Ukrainë.

Në kulturën popullore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në filmin e vitit 2008 Babylon AD, personazhi kryesor Toorop (Vin Diesel) fillon rrugën e tij në të ardhmen e afërt, në vitin 2027 post-apokaliptike në Serbinë e Re, një territor i Rusisë.

  1. ^ a b c Dyck, Harvey L. (1981). "New Serbia and the Origins of the Eastern Question, 1751-55: A Habsburg Perspective". The Russian Review. Wiley-Blackwell. 40 (1): 1–19. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)