Jump to content

Sercaia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Şercaia

Şercaia është një komunë në qarkun BraşovRumani. Ka një popullsi prej 2.733 banorësh dhe sipërfaqe 92,64 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: Hălmeag, Şercaia, Vad.

  • N. Alexandru Ciurcu (1854, Şercaia - 1922, Bukuresht), shpikës, botues.