Sergei Eisenstein

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sergei Eisenstein
Sergei Eisenstein 03.jpg
Eisenstein në Shën Petersburg, 1910
Lindi më 10 janar 1898-22 janar 1898?
Vendlindja Riga Perandoria Ruse
Vdiq më 11 shkurt 1948 (50 vjeç)
Vendvdekja Moskë Bashkimi Sovjetik
Emër tjetër Sergei Mikhailovich Eizenshtein
Vitet aktiv 1923–1946
Vepra të njohura Strike (1924)
Battleship Potemkin (1925)
October: Ten Days That Shook the World (1927)
Alexander Nevsky (1938)
Ivan the Terrible (1944)
Bashkëshortja Pera Atasheva
Çmime Çmimi Stalin (1941,1946)

Sergei Mikhailovich Eisenstein (Rusisht: Сергей Михайлович Эйзенштейн, 22 janar [O.S. 10 Janar] 1898 - 11 Shkurt 1948) ishte regjisor sovjetik i filmit dhe teoricien i filmit, pionier në teorinë dhe praktikën e montazhit. Ai është shënuar në veçanti për filmat e tij të heshtur Strike (1925), Battleship Potemkin (1925) dhe October (1928), si dhe epikat historike Alexander Nevsky (1938) dhe Ivan the Terrible (1944, 1958). Në anketën e tyre të rëndësishme dhjetëvjeçare, revista Sight and Sound e quajti Battleship Potemkin e tij filmin e 11-të më të madh të të gjitha kohërave.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.bfi.org.uk/news/50-greatest-films-all-time