Sergej Merkurov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sergei merkurov.jpg

Sergej Dmitrievich Merkurov (rusisht: Сергей Дмитриевич Меркуров, 7 nëntor [O. 26 tetor] 1881 - 8 qershor 1952) ishte një skulptor-monumentalist i shquar sovjetik me prejardhje greko-armene. Ai ishte Artist i Bashkimit Sovjetik, akademik në Akademinë Sovjetike të Arteve, dhe drejtor i Muzeut të Arteve të Bukura Pushkin nga viti 1944 deri më 1949. Merkurov u konsiderua si mjeshtri më i madh sovjetik i maskave post mortem. [1] Ai ishte skulptori i tre monumenteve më të mëdha të Jozef Stalinit në BRSS. [2]

Ai ishte kushëri i George Gurdjieff, një mësues mistik dhe shpirtëror.[3]

Biografia[redakto | përpunoni burim]

Sergej Merkurov u lind në Alexandrapol (Gyumri moderne, Armenia). Ai u largua nga Instituti Politeknik Kiev pas një skandali politik dhe u zhvendos në Zvicër, ku u bë student i Adolf Mayer. Ai ndoqi kolegjin e artit në Gjermani (1902-05) dhe më pas hyri në studio Auguste Rodin në Paris.

Merkurovi e kishte takuar Vladimir Leninin kur udhëheqësi revolucionar po jetonte jashtë vendit dhe dëgjoi fjalimet e tij. Midis shumë të tjerave, statuja e Leninit që qëndronte në sheshin Lenin, Yerevan gjatë kohës sovjetike ishte gjithashtu puna e Merkurov.

Burime[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Rosenberg, Suzanne (1991). A Soviet odyssey. Toronto: Penguin. f. 55.  9780140129274. 
  2. ^ "Меркуров С.Д. (in Russian)". Monulent.ru. Marrë më 17 July 2014. 
  3. ^ "Скульптор Сергей Меркуров". Deathmask.kiev.ua. Marrë më 17 July 2014.