Sergio Agüero

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sergio Agüero
Të dhënat vetjake
Emri i plotëSergio Leonel Agüero del Castillo [1]
Datëlindja (1988-06-02) 2 qershor 1988 (35 vjeç)
VendlindjaQuilmes, Argjentina
Gjatësia1.72 m (5 ft 8 in) [2]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Manchester City
Numri10
Karriera me të rinjtë
1997–2003Independiente
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2003–2006Independiente54(23)
2006–2011Atlético Madrid175(75)
2011–Manchester City260(180)
Karriera ndërkombëtare
2004Argjentina U175(3)
2005–2007Argjentina U207(6)
2008Argjentina U235(2)
2006–Argjentina89(39)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 4 shkurt 2019
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 30 qershor 2018

Sergio Leonel Agüero del Castillo (Spanjisht: [ˈseɾxjo le.oˈnel aˈɣweɾo]; lindur më 2 qershor 1988) është një futbollist profesionist argjentinas i cili luan si sulmues për klubin anglez Manchester City dhe kombëtaren argjentinase. Ai konsiderohet gjërësisht si një nga lojtarët më të mirë të gjeneratës së tij dhe një nga sulmuesit më të mirë në historinë e Premier Ligës.

Agüero e nisi karrierën e tij si futbollist në Argjentinë me Independienten. Më 5 korrik 2003, ai u bë lojtari më i ri që luan në Primera División Argjentinase duke debutuar në moshën 15 vjeç dhe 35 ditë, duke thyer rekordin e vendosur nga Diego Maradona në vitin 1976. Në vitin 2006, ai u zhvendos në Evropë ku firmosi me Atlético Madrid në La Liga; shuma e transferimit ishte 23 milion €. Atje ai u bë një nga sulmuesit e rinjë më të talentuar të Evropës, duke shënuar 101 gola në 234 ndeshje, duke fituar UEFA Ligën e Evropës dhe UEFA Super Kupën në vitin 2010.

Në korrik 2011, Agüero u transferua te Manchester City në Premier Ligë për rreth 35 milion £. Në ditën e fundit të sezonit të tij debutues, ai shënoi një gol fitoreje në minutën e 94të kundër Queens Park Rangers duke i dhënë klubit titullin e parë në 44 vite. Në përfundim të sezonit 2015–16, mes lojtarëve që kishin luajtur në dy sezonet e fundit të Premier Ligës, Agüero kishte mestaren më të lartë të golave për ndeshje në historinë e Premier Ligës që nga krijimi në vitin 1992, duke regjistruar një gol në çdo 106 minuta, duke lënë mbrapa francezin Thierry Henry.[3] Ai gjithashtu ndan rekordin për numrin e golave të shënuar në një ndeshje të Premier Ligës – pesë – si dhe është lojtari që e ka arritur më shpejtë këtë shifër, në vetëm 23 minuta dhe 34 sekonda.[4] Në nëntor 2017, Agüero u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i klubit, duke shënuar golin e tij të 178të kundër Napolit.[5][6]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aguro qysh ne moshen 15 Vjeqre si Kadet dhe Junior kishte nisur te luaj me sukadren pak te njohur Agjentinsde quhej Independiente por si i ri tregoi disa aftesi behasuese kjo i beri pershtupje zytarve te Atlético Madrid te cilet e transtuan Aguron kur ai kishte 18 vjet.

Independiente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sergio Agüero filloi të luajë për ekipin e parë ndarjen Argentine Club Atlético Independiente, duke u bërë lojtari më i ri për debutimin në Divizionin e Parë të Argjentinës 15 vjet dhe 35 ditë (më 5 korrik 2003 kundër Club Atlético de San Lorenzo Almagro), duke thyer rekordin e themeluar më parë nga Diego Maradona në vitin 1976. [2] Qëllimi i tij i parë për klubin erdhi në një barazim 2-2 kundër rivalëve të Estudiantes de la Plata më 26 nëntor 2004. [7] Agüero shpejt u bë një rregullt në ekipin e parë, duke fituar një vend në skuadra e Argjentinës për Kupën Botërore U-20 në vitin 2005.

Agüero's most famous goal for Independiente came on 11 September 2005 in a 4–0 win against Racing Club de Avellaneda, where he ran from inside his own half before finishing with his left foot.[7] His outstanding performances during the 2005 Torneo Apertura attracted interest from a number of big name European clubs, and after months of speculation, Agüero announced to television cameras in April 2006 that he intended to leave the club at the end of the season.

Atletico Madrid[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në maj 2006 Agüero nënshkruar për spanjoll Madrid klubi Atletico për një tarifë të pazbuluar, raportohet të jetë rreth 23.000.000 €, thyer e mëparshme rekordin e klubit transferimit. [8] [9] Ai ka shkaktuar polemika në fillim të karrierës së tij Atlético duke përdorur duart e tij për të shënuargolin e fitores kundër Recreativo Huelva më 14 tetor 2006, ajo ishte vetëm qëllimin e tij të dytë për klubin, i pari që vjen në një 4-1 larg fitojë kundër Athletic Bilbao më 17 shtator. [10] në sezonin 2007-08, Agüero përfunduar tretë në rezultatin në La Liga, pas Dani Güiza dhe Luis Fabiano, me 19 gola, dhe ishte kontrabandist në dhënien Alfredo Di Stefano Trofeo. [11] Kun fitoi duartrokitje të shumta për njeriun e tij të ekranit ndeshjes kundër Barcelonës në mars 2008, duke shënuar dy herë, duke ndihmuar një qëllim, dhe duke fituar një dënim për Atlético në një fitore 4-2. [12] Ai gjithashtu ka shënuar gola të rëndësishëm kundër pëlqen të Real Madrid, Valencia, Sevilla dhe Villarreal për të ndihmuar të katërt Atlético përfundojë dhe ëtë kualifikohen për UEFA Liga e Kampionëve për herë të parë në mbi dhjetë vjet.

Agüero ishte një herë një golashënues i rregullt për Atlético në sezonin 2008-09, duke formuar një partneritet me uruguajan Diego Forlan sulmuesi, gjithashtu një ish-sulmues Independiente. Më 16 shtator, ai shënoi e tij të parë Champions League gola në 3-0 larg fitojë në PSV Eindhoven. [14] Në mars 2009, duo të Forlan dhe Agüero shënoi një mbajtëse secili në një fitore 4-3 ndaj udhëheqësve kampionat Barcelona. [15] Agüero përfunduar në dhjetë vrapues të lartë për trofeut Pichichi, ndërsa Forlan skuadrës së tij fitoi trofeun. [16] Atlético përfundoi e katërta në kampionat, Champions League kualifikuese për sezonin e mëposhtme të.

Pavarësisht se nuk janë si fëmijë në frontin e qëllimit, Agüero kishte një tjetër sezon të mirë në 2009-10, dhe u vlerësua për shfaqjet e tij me ndikim, si Atlético gëzuar sezonin e tyre më të suksesshme në shumë se një dekadë. [17] Më 3 nëntor 2009, ai shënoi dy herë kundër Chelsea gjatë një barazim 2-2 në Ligën e Kampionëve në Vicente Calderón. Atlético u eliminua nga konkurrenca, por vazhdoi të arritur në finale të Ligës 2009-10 UEFA Europa, ku dy golat Agüero ndihmuar në një fitore 2-1 kohë shtesë kundër klubit angleze Fulham. [18] Ai gjithashtu ndihmoi Atlético arrijnëfinale të Kupës së Spanjës, edhe pse këtë herë ata nuk ishin fitimtarë, duke humbur në Sevilla në Camp Nou më 19 maj. [19] më 27 gusht 2010, Atlético Madrid kapur Super UEFA Cup duke mundur preferuarat Interit me një rezultat të 2-0. Agüero ndihmuar José Antonio Reyes për qëllimin e hapjes dhe të siguruar më pas të fitojë nga rezultatin e dytë. [20] Më 4 janar 2011, Atlético Madrid konfirmuar përmes web faqen e tyre zyrtare se Agüero kishte nënshkruar një kontratë të re me klubin, duke e mbajtur atë në Vicente Calderón deri në 2014. [21] ditë pas ai u emërua si zëvendës kapiten i ri i Atletiko-, së bashku me partnerin Diego Forlan.

Manchester City[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2011–2012: Titulli i Premier Ligës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 28 korrik 2011, Manchester City konfirmoi se Agüero kishte firmosur një kontratë pesë-vjeçare me klubin. Shuma e transferimit u raportua të ishte rreth 35 milion £.[7][8][9] Atij ju dha numrin 16 si dhe do të luante me emrin Kun Agüero në fanellë. Ai nuk u aktivizua në ndeshjen e Super Kupës së Dublinit kundër Interit dhe në FA Community Shield 2011 kundër Manchester United, me trajnerin Roberto Mancini që besonte se sulmuesi nuk ishte ende në formë.[10] Agüero bëri debutimin e tij me klubin më 15 gusht në fitoren 4–0 në Premier Ligë kundër Swansea City; ai u aktivizua si zëvëndësues në minutën e 59të dhe shënoi golin e tij të parë nëntë minuta më vonë, duke shtyrë topin në portën e boshatisur pas një krosimi nga Micah Richards. Goli u pasua nga një asist për spanjollin David Silva, para se të shënonte sërisht vetë në minutat shtesë me një gjuajtje nga rreth 30 metra. Debutimi i tij për 30 minuta mori vlerësime të shumta nga gazetarët, me disa që e konsideruan debutimin e tij si një nga më të mirët në futbollin anglez.[11][12]

Më 28 gusht, Agüero shënoi golin e tretë të sezonit në fitoren me goleadë 5–1 kundër Tottenham Hotspur.[13] Në ndeshjen e tretë si titullar, ai shënoi tregolëshin e parë në Premeir Ligë kundër Wigan Athletic.[14] Më 1 tetor, ai u zëvëndësua pas vetëm 28 minutash në fitoren 4–0 kundër Blackburn Rovers, duke qëndruar jashtë për rreth dy javë;[15] ai u rikthye më 18 tetor në ndeshjen e fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve kundër Villarreal, duke shënuar golin që i dha fitoren ekipit 2–1 në minutën e 93të pasi kishte zëvëndësuar holandezin Nigel de Jong në minutën e 62të.[16] Pesë ditë më pas, Agüero kontriboi me një gol në fitoren historike 6–1 kundër Manchester United në Derbin e Manchesterit.[17] Në nëntor, Agüero ishte një nga lojtarët të përzgjedhur për çmimin prestigjoz FIFA Topi i Artë si dhe shënoi në fitoren 3–1 në shtëpi ndaj Newcastle United, duke i shkaktuar humbjen e parë të sezonit.[18]

Agüero bëri debutimin e tij në Kupën e Ligës në ndeshjen çerek-finale ndaj Arsenalit në Emirates, duke shënuar golin e vetëm të takimit në minutën e 83të pas një vertikalizimi nga Adam Johnson.[19]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Sergio Agüero". Sergio Agüero official website. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2013. Marrë më 30 nëntor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Sergio Aguero Player Profile". Mcfc.co.uk. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2012. Marrë më 15 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Best goal ratios of Premier League players" [Mesataret më të mirë të golave të lojtarëve të Premier Ligës] (në anglisht). Premier League. 28 shtator 2016. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2017. Marrë më 10 janar 2018.
 4. ^ Besmir Nenaj (3 tetor 2015). "Aguero si Lewandowski: 5 gola në 20 minuta! City sërish në krye". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2020. Marrë më 27 shkurt 2020.
 5. ^ "Aguero bëhet golashënuesi më i mirë në histori tek Manchester City". RTV21.tv. 2 nëntor 2017. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2020. Marrë më 27 shkurt 2020.
 6. ^ "Rekordi, Aguero golashënuesi më i mirë në historinë Sitit". Gazeta Shqip. 2 nëntor 2017. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2020. Marrë më 27 shkurt 2020.
 7. ^ Luke Edwards (28 korrik 2011). "Sergio Aguero completes £35 million transfer to Manchester City" [Sergio Aguero plotëson transferimin 35 milion £ te Manchester City] (në anglisht). Daily Telegraph. Marrë më 26 tetor 2015.
 8. ^ Carl Markham (29 korrik 2011). "Manchester City move 'felt right' says Sergio Aguero" [Kalimi te Manchester 'mu duk e drejtë' thotë Sergio Aguero] (në anglisht). The Independent. Marrë më 26 tetor 2015.
 9. ^ Dominic King (28 korrik 2011). "£85m Aguero! Man City complete amazing deal to land Argentina striker" [85 milion £ Aguero! Man City plotëson marrëveshjen e jashtëzakonshme për të afruar sulmuesin e Argjentinës] (në anglisht). Daily Mail. Marrë më 26 tetor 2015.
 10. ^ Chris Bevan (7 gusht 2011). "Man City 2–3 Man Utd" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 26 tetor 2015.
 11. ^ "Top 20 greatest football debuts" [20 debutimet më të mëdha në futboll] (në anglisht). Eurosport. 16 gusht 2011. Marrë më 27 shkurt 2020. Ndeshja e parë shtangëse e Sergio Agueros për Manchester City në mbrëmjen e së hënës – ku ai shënoi dy gola dhe asistoi një tjetër – është padyshim një nga debutimet më të mira që Premier Liga ka parë.
 12. ^ Steve Silson (16 gusht 2011). "Top 10 debuts in football to rival Manchester City's Sergio Agüero's" [10 debutuesit më të mirë për të rivalizuar Sergio Agueron e Manchester Cityt] (në anglisht). The Telegraph. Marrë më 27 shkurt 2020.
 13. ^ Jamie Lillywhite (28 gusht 2011). "Tottenham 1–5 Man City". BBC Sport (në anglisht). Marrë më 26 tetor 2015.
 14. ^ Alistair Magowan (10 shtator 2011). "Man City 3–0 Wigan" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 30 tetor 2015.
 15. ^ "Blackburn Rovers vs. Manchester City 0 – 4" (në anglisht). Soccerway. 1 tetor 2011. Marrë më 30 tetor 2015.
 16. ^ "City do things the hard way" [City i bën gjërat në mënyrën e vështirë] (në anglisht). Sky Sports. 18 tetor 2011. Marrë më 29 shkurt 2020.
 17. ^ Phil McNulty (23 tetor 2011). "Man Utd 1–6 Man City" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 30 tetor 2015.
 18. ^ Alistair Magowan (19 nëntor 2011). "Man City 3–1 Newcastle" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 30 tetor 2015.
 19. ^ Alistair Magowan (29 nëntor 2011). "Arsenal 0–1 Man City" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 30 tetor 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]