Serie C

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Serie C
Serie C icon.svg
Kombëtarja Italia
Konfederata UEFA
Themeluar 1935 si Serie C
(rikrijuar në 2014 si Lega Pro,
në 2017 prap si Serie C)
Sezoni i parë 1935-36
Numri i ekipeve 59
Hipin në Serie B
Bien në Serie D
Kupa kombëtare Coppa Italia
Supercoppa di Serie C
Coppa Italia Serie C
Kampioni aktual Virtus Entella (Grupi A)
Pordenone (Grupi B)
Juve Stabia (Grupi C)
Më shumë tituj kampion Prato(6 tituj)
TV partners Rai Sport, Sportitalia
Faqja zyrtare Lega-pro.com

Serie C është kampionati i nivelit të tretë në Itali. Nga viti 2014 deri në vitin 2017 është quajtur Lega Pro. Është e ndarë në tre grupe A, B dhe C, secili grup ka 19 ekipe. Fituesit e tre grupeve dhe fituesit e playoffs fitojnë të drejtën për tu ngjitur një kategori më lart, në Serie B.