Sesvete

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sesvete
—  Qytet  —
Sesvete is located in Kroacia
Sesvete
Sesvete
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Grad Zagreb
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.84°0′0″V 16.11°0′0″L / 45.84000°V 16.11000°L / 45.84000; 16.11000 (Sesvete)Koordinatat: 45.84°0′0″V 16.11°0′0″L / 45.84000°V 16.11000°L / 45.84000; 16.11000 (Sesvete)
Popullsia 55.458 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Sesvete (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Grad ZagrebKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 55458 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 54494 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 44914 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 1.77%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sesvete – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012.

Stampa:Zhupania Grad Zagreb