Seuta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ceuta
Qytet autonom
noform
Stema_figura
Stema
Flag Ceuta.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kryeqyteti Ceuta
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 18.5 km2
Popullsia 82,376 banorë (2011)
Dendësia 4,500 banorë/km2
Koordinatat 35° 53′ 18″ Veri

5° 18′ 56″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.ceuta.es

Ceuta është një koloni spanjolle prej 18.5 kilometra katrorë (7.1 sq mi) e vendosur në bregdetin verior të Afrikës, duke ndarë një kufi perëndimor me Marokun.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provincat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]