Sevdai Radogoshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Qumili
Emri:Sevdai Radogoshi
Ditëlindja: (1958-02-26) 26 Shkurt, 1958 (62 vjeç)
Vendlindja:Kosova Kosova, Gjakovë
Nacionaliteti:Shqiptarë
Webfaqja

Sevdai Radogoshi (lindur ne 26 shkurt 1958) ishte nje aktor shqiptar.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sevdai Radogoshi lindi në Gjakovë më 26.02 1958. Roli më i njohur i Sevdait është Qumili por ai ka luajtur më shumë se 20 role. Shumë humorist janë bërë të njohur në programet e Sevdai Radogoshit, si Besim Dina e të tjerë. Ai është prezent në mediat të ndryshme si në radio po ashtu edhe në TV stacionet kosovare. Ka marrë pjesë në mijra koncerte në botë. Ka tre vajza dhe një djalë. Fëmijet e Sevdait kanë luajtur në disa filma të tij. Mirëpo skeqet e para në estradë kishte punuar në vitin 1973, për t'u popullarizuar në mesin e viteve 1980-të me "Qumilin e paharruar. Suksesi më i madhi i tij filloi në vitet 90.

  • Goja Kapak vuxhuti Rahat (1998)
  • Dik Kompozitori (2000)
  • 8 Marsi (2000)
  • Gazuzi Dance (2001)
  • 8 Marsi (2002)


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]