Severi II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Severi II ose Flavius Valerius Severus (vdiq në shtator 307) [1] ishte një perandor romak nga 306 deri në 307. Pasi nuk arriti të rrethonte Romën, ai iku në Ravenna . Mendohet se është vrarë aty ose është ekzekutuar afër Romës.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Severus ishte me origjinë modeste, i lindur në Ilirinë e Veriut rreth mesit të shekullit të tretë. [2] [3] Një mik i perandorit Galerius, ai u ngrit për t'u bërë oficer i lartë në ushtrinë romake, [2] duke u emëruar si Cezar i Perandorisë Romake Perëndimore. Sipas Laktantit, Diokleciani e kundërshtoi sugjerimin e Galeriut, duke thënë në përgjigje: "Çfarë! Ai kërcimtar, ai pijanec i zakonshëm që e kthen natën në ditë dhe ditën në natë?" Galerius këmbënguli, duke thënë se Severus ka shërbyer me besnikëri si paguesi dhe furnizuesi i ushtrisë. Diokleciani u pajtua dhe Severus arriti në postin e Cezarit më 1 maj 305, [4] duke u bërë kështu kolegu i vogël i Konstancit I, augustus i gjysmës perëndimore të perandorisë. [2]

August, 306–307[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me vdekjen e Konstancit I në Britani në verën e vitit 306, Severus u gradua në augustus nga Galerius . Kjo u bë si një reagim ndaj brohoritjes së Konstandinit I (djali i Kostandinit) nga ushtarët e tij në York. [5] Lactantius raporton se Galerius e kishte bërë këtë për të promovuar të moshuarin në postin më të lartë, duke pranuar simbolet perandorake të Kostandinit dhe duke e pranuar atë si anëtar të Tetrarkisë, megjithëse me gradën e Cezarit .

Kur Maxentius, djali i perandorit në pension Maximian, u revoltua në Romë, Galerius dërgoi Severusin për të shtypur rebelimin. Severus u zhvendos drejt Romës nga kryeqyteti i tij, Mediolanum, në krye të një ushtrie të komanduar më parë nga Maximian. [2] Nga frika e ardhjes së Severus, Maxentius i ofroi Maksimianit bashkëqeverisjen e perandorisë. Maksimiani pranoi dhe kur Severus mbërriti nën muret e Romës dhe e rrethoi atë, njerëzit e tij shkuan te Maksimiani, komandanti i tyre i vjetër. Severus iku në Ravenna, një pozicion i padepërtueshëm. [2] Maksimiani i ofroi t'i kursente jetën dhe ta trajtonte atë në mënyrë njerëzore nëse dorëzohej paqësisht, gjë që bëri në mars ose prill 307. Megjithë sigurinë e Maksimianit, Severus megjithatë u shfaq si rob dhe më vonë u burgos në Tres Tabernae . [2] Një besim është se kur vetë Galerius pushtoi Italinë për të shtypur Maxentius dhe Maximian, i pari urdhëroi vdekjen e Severus dhe se ai u ekzekutua në shtator 307 në Tres Tabernae, afër Cisterna di Latina aktuale. [3] Lactantius raporton se atij iu lejua të vriste veten duke hapur venat e tij. Një besim tjetër është se Severus II u vra në Ravenna. [4] [6]

Severi u pasua nga djali i tij Flavius Severianus, por ai u vra përfundimisht gjatë luftës së tij kundër Licinius .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Anonimo Valesiano (Origo Constantini Imperatoris)
 • Eutropio, Breviarium ab Urbe condita
 • Lattanzio, De mortibus persecutorum
 • Barnes, Timothy. Constantine and Eusebius. Cambridge, MA: Harvard University Press, 1981. ISBN 978-0-674-16531-1
 • Barnes, Timothy. The New Empire of Diocletian and Constantine. Cambridge, MA: Harvard University Press, 1982. ISBN 0-7837-2221-4
 • Loka, Nikollë (2003). Genivs Illvrici: Dyzet e dy perandorë ilirë të Romës. Tiranë: Mirdita.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Kienast, Romische Kaisertabelle (1990), p. 290. Enumerated after Septimius Severus.
 2. ^ a b c d e f Michael DiMalo (1998). "Severus II". An Online Encyclopedia of Roman Emperors. Marrë më 1 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Aurelius Victor, About Caesar" (në rusisht). Ancient Rome. Marrë më 1 gusht 2015.
 4. ^ a b "Biography of Emperor Constantine" (në rusisht). Ancient Rome. Marrë më 1 gusht 2015.
 5. ^ Barnes, Timothy David (1982). The New Empire of Diocletian and Constantine. Harvard University Press. fq. 26–27. ISBN 0-7837-2221-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Annales Ecclesiastici, vol. 1, pp. 769-770