Sezgin Mangjuka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sezgin Mangjuka
Sezgin Mangjuka1.jpg

Sezgin Mangjuka është një ndërmarrës dhe biznesmen kosovar[1]. Ai është themeluesi dhe CEO i Pixatronix, një agjensi e medias dixhitale me shërbim të plotë që bën partneritet me bizneset për të rritur rezultatet e tyre të biznesit.

Jeta Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai fitoi arsimin e tij të lartë në Universitetin e Zagrebit dhe Universitetin e Hjustonit, përpara se të përfshihej me teknologji të lartë në industritë e naftës dhe gazit. Aktualisht, ai shërben si president i Technology Recovery Technology LLC dhe president dhe kryetar i bordit të Progressive Chemical Technology LLC. Ai është gjithashtu kreu i Shërbimeve Superiore të Kompjuterit në Hjuston, zotëron një kompani botuese Jalifat Group dhe është themeluesi i Tafilaj Group LLC.

Sezgin Mangjuka lindi dhe u rrit në Prizren.[2]Sezgin Mangjuka flet anglisht, serbishr-kroatisht, gjermanisht (pasiv) si dhe shqipen e tij amtare.Sezgin Mangjuka është një akademik dhe është anëtar i Akademisë së Shkencës dhe Arteve të Kosovës.

Publikacione[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • School Textbooks for primary and secondary school, and University – 10 in total;
  • Scientific projects – 120 in total.

Aktivitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2001 - 2006: Singer of the Kosovo

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sezgin Mangjuka Shares 5 Golden Rules Of Entrepreneurship". Yahoo News. 25 prill 2021. Marrë më 2021-05-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Sezgin Mangjuka Helping Entrepreneurs in a Big Way through Strong Digital Presence". America Daily Post. 25 prill 2021. Marrë më 2021-05-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)