Sfurku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
July 2006 781.jpg

Sfurk (sfurku) e i cili ndryshe quhet edhe tfurk ose fturk, është një vegël bujqësore prej druri a prej hekuri, me një bisht ose dorëz të gjatë dhe me dy deri katër dhëmbë të gjatë druri apo metali, e që përdoret për të mbledhur a për të ngritur barin, sanën, kashtën, ferrat, plehun etj. Sfurgjet e drurit zakonisht janë më të gjata, me një gjatësi e cila shkon deri 180 cm ndërsa ata metalik janë më të shkurtër.[1]

Mesjetë, sfurqit dhe kosat shpesh janë përdorur edhe si armë e çastit ose në raste të tjera edhe nga ana e atyre të cilët nuk mund të siguronin armë më të shtrenjta siq ishin shpata, ose, më vonë, armët e zjarrit. Si rezultat i kësaj, sfurku dhe kosa u bënë stereotip i turmave të zemëruara ose të bandave të fshatarëve të tërbuar.[2]

Ndërtimi dhe përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Why All Pitchforks Are Not Alike". Arkivuar nga origjinali më 8 qershor 2016. Marrë më shkurt 4, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Medieval Men". Medieval-Period.com. Marrë më 2014-02-13. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)