Shënedjelli (Kostur)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shënedjell
Αγία Κυριακή
Fshat
Vendndodhja
Shënedjell is located in Greqia
Shënedjell
Shënedjell
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Maqedonia Perëndimore
Qarku i Kosturit
Komuna e Kosturit
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Koordinatat 40° 31′ 30″ Veri

21° 7′ 13″ Lindje

Shënedjell (maqedonisht: Света Недела/Sveta Nedela; greqisht: Αγία Κυριακή/Ayía Kiriakí) është fshat në qarkun i Kosturit, Greqi. Fshati Shënedjell e merr emrin nga shënjtori Shën e Diela.[1][2] Emri grek Αγία Κυριακή/Ayía Kiriakí është marrë prej përkthimit të toponimit vendore Shënedjell, kur u bë pjesë e Greqisë pas luftërave ballkanike.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hysen Koçillari (2014). Trashëgimia shpirtërore e Devollit: vështrim studimor dhe përmbledhje folklorike: Balada, ninulla, këngë, valle e valle të kenduara - zakone e rite. Kotti. f. 51. "Shumë domethënës janë emrat e fshatrave të krahinës së Devollit që përdoren dhe sot: 1-Shënedielli, fshat shqiptar në lindje të Trestenikut, sot në Greqi, ku i shenjtë është Dielli."
  2. ^ Hysen Koçillari (gusht 2014). “Fshatrat që përfshin Devolli si njësi etnografike”. Devolli. f. 5.