Jump to content

Shëngjergji (Ulqin)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shëngjergji
Sveti Đorđe (mal.)
Fshat
Shëngjergji (Ulqin) is located in Earth
Shëngjergji (Ulqin) (Earth)
Koordinatat: 41°57′01″N 19°20′23″E / 41.95028°N 19.33972°E / 41.95028; 19.33972
ShtetiMali i Zi Mali i Zi
KomunaStampa:Country data Ulcinj Ulqin
Sipërfaqja
 • Gjithsej3,98 km2 (154 sq mi)
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej69
 • Dendësia17,3/km2 (450/sq mi)
Zona kohoreZKEQ (UTC+1)
 • Verës (DST)OVEQ (UTC+2)
Prefiksi+382 (0)30
TargatUL

Shëngjergji (malazisht: Свети Ђорђе Sveti Đorđe), i njohur në të folmen vendase si Shinjergji,[1] është vendbanim në Komunën e Ulqinit.

Geografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Shën Gjergj ndodhet 15 km larg në verilindje nga qyteti i Ulqinit, në bregun e djathtë të lumit Buna, pranë vijës kufitare në mes Malit të Zi me Shqipërinë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas censusit të fundit të popullsisë në vitin 2011, në Shëngjergj jetonin 69 banorë.

Numri i banorëve sipas censuseve[2]
1948 1953 1961 1971 1981 1991 2003 2011
157 181 234 275 309 348 86 69

Struktura e popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Luigj Shkrela, deputet në Kuvendin e Malit të Zi

Shih dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Leksiku i përveçëm i revistës "Përparimi" 1955-1968 (PDF). Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës, Qendra Leksikografike-Enciklopedike. 2018. ISBN 978-9951-615-99-0.
  2. ^ Knjiga 9, Stanovništvo, uporedni pregled broja stanovnika 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2003, podaci po naseljima, Republički zavod za statistiku, Podgorica, septembar 2005, COBISS-ID 8.764.176
  3. ^ Lua error te Moduli:Citation/CS1 te rreshti 1697: attempt to index field '?' (a nil value).
  4. ^ Lua error te Moduli:Citation/CS1 te rreshti 1697: attempt to index field '?' (a nil value).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]