Shaban Ukshini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Shaban Rexhep Ukshini Kom. Terri i lindur me 10.11.1969 – 14.05.2001 Z.O.Preshevës Brigada 113 Shabani ishte një ndër themeluesit e parë të UÇPMB-së ishte aktiv edhe gjat përgaditjeve për luftë,mori pjesë edhe në sigurimin e armatimit dhe strehimit të tijë në luftën e UÇPMB-së mori pjesë që nga fillimi ishte pjesëmarrës i shumë betejave të Shoshajës, Bukocit,Rahovicës.Si komandant udhëhoqi në pikën e Bukocit batalionin e II-të Brigadës 113 Ibrahim Fejzullahu udhëhoqi edhe betejën e fundit të Rahovicës të 12 majit 2001. Ra heroikisht me 14 maj 2001 së bashku me Kom.Delta,Kasriot Arifi dhe Sami Ukshinin.[1].

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ i shkurtër i dëshmorëve të Kombit që nga fmijeria deri në rënjen e tyre në luftën e fundit 1998-2001 të UÇK-së dhe UÇPMB-së[lidhje e thyer]