Shahnaz Pehlevi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Princesha Shahnaz

Shahnaz Pehlevi (27 tetor 1940) është fëmija i parë i ShahutIranit, Muhammed Reza Pahlavi, dhe gruas së tij të parë, Princeshës Fevzija e Egjiptit.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shahnaz Pahlavi lindi në Teheran më 27 tetor 1940. [2] Ajo është fëmija i vetëm i Mohammad Reza Pahlavi dhe gruas së tij të parë, Princeshës Fawzia.[3] [4] Shahnaz është gjysmë motra e Princit të Kurorës Reza Pahlavi, Princeshës Farahnaz Pahlavi, Princit Ali Reza Pahlavi II dhe Princeshës Leila Pahlavi - katër fëmijët e Shahut nga gruaja e tij e tretë, Shahbanou Farah Pahlavi . [5] Gjyshërit e saj nga nëna ishin Mbreti Fuad I dhe Mbretëresha Nazli e Egjiptit; dhe gjyshërit e saj nga babai ishin Reza Shah dhe Mbretëresha Taxh ol-Molouk e Iranit. Ajo është gjithashtu mbesa e mbretit Faruk I të Egjiptit dhe kështu një kushërirë e mbretit të fundit egjiptian, Fuad II.[6]

Shahnaz Pahlavi u arsimua në një shkollë me konvikt belg, Lycée Léonie de Waha në Liège dhe më pas në Zvicër.[7]

Martesa e saj e parë, në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeçare, ishte me Ardeshir Zahedi më 11 tetor 1957, në Pallatin Golestan në Teheran.[1] [7] Ai ishte një herë ministër i jashtëm iranian dhe dy herë ambasador iranian në Shtetet e Bashkuara (1957–64 dhe 1972–79). [7] [8] Zahedi dhe ajo u takuan për herë të parë në Gjermani në vitin 1955. [7] Çifti kanë një vajzë, Princeshën (e quajtur "Vala Gohari") Mahnaz Zahedi (lindur më 2 dhjetor 1958). [9] Ata u divorcuan në vitin 1964.

Shahnaz më vonë u martua me Khosrov Xhahanbani në shkurt 1971 në Ambasadën iraniane, Paris.[10] Martesa e tyre zgjati deri në vdekjen e Xhahanbanit në prill 2014. Ata kanë një djalë, Keykhosrov (lindur më 20 nëntor 1971) dhe një vajzë, Fawzia (lindur në 1973).

Gjatë mbretërimit të babait të saj, Shahnaz kishte investime në ndërmarrje bujqësore dhe fabrika montimi të biçikletave dhe motoçikletave Honda.[11]

Që nga Revolucioni iranian Shahnaz Pahlavi ka jetuar në Zvicër.[5] Ajo ka nënshtetësi zvicerane.[2]</ref> Në dhjetor 2013, Shahnaz Pahlavi iu dha shtetësia egjiptiane nga qeveria egjiptiane.[2]

Nderimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Royal Beauty: Princess Shahnaz Pahlavi (1960's/70's)". Iranian. Marrë më 10 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c "تابعیت مصری برای شهناز پهلوی، نخستین فرزند شاه سابق ایران". BBC (në persisht). 11 dhjetor 2013. Marrë më 7 gusht 2021.
 3. ^ Diedre Charmody (27 korrik 1973). "Nixon forth to see Shah". The Leader Post. New York. Marrë më 10 nëntor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "A quick look at the Shah's life". Lawrence Journal. Associated Press. 28 korrik 1980. Marrë më 10 nëntor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b "Shah's daughter 'could not stand' exile". BBC. 12 qershor 2001. Marrë më 10 nëntor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Ashraf Pahlavi: Portrait of a Persian Princess". www.payvand.com. Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2017. Marrë më 13 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b c d "Only child of Shah of Iran will marry in simple rites". Ocala Star Banner. Tehran. Associated Press. 10 tetor 1957. Marrë më 10 nëntor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Iran Shah's daughter to wed engineer in simple ceremony". Lewiston Evening Journal. Tehran. Associated Press. 10 tetor 1957. Marrë më 23 korrik 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Milestones, Dec. 15, 1958". Time. 15 dhjetor 1958. Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2011. Marrë më 16 korrik 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Centers of Power in Iran" (PDF). CIA. maj 1972. Marrë më 5 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "105 Iranian films said controlled by royal family". The Leader Post. Tehran. Associated Press. 22 janar 1979. Marrë më 4 nëntor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Pinterest